Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PP/443/14/04
z 30 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/14/04
Data
2004.04.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obrót
premia pieniężna
terminowość
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Czy wypłacona usługodawcy premia pieniężna za terminowe wdrożenie systemu operacyjnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 10.03.2004 r. informuje, że otrzymana premia pieniężna z tytułu terminowej realizacji umowy stanowi obrót w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla danej usługi.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka zawarła umowę o dostarczenie, wdrożenie i serwis Systemu. Zgodnie z postanowieniami przedmiotowej umowy, zwartymi w rozdziale dotyczącym warunków płatności, strony przewidziały, iż za terminowe wykonanie umowy Spółka XXX po zakończeniu umowy i podpisaniu końcowego protokołu odbioru otrzyma "jednorazową nagrodę za terminowość wdrożenia". Premia pieniężna zostanie wypłacona na rzecz Spółki jednorazowo w drodze przelewu na jej rachunek bankowy. Zdaniem Spółki premia ta nie powinna wchodzić do podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem, z zastrzeżeniem art. 16 i 17, jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna - zgodnie z tym przepisem - obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Pojęcie sprzedaży towarów wyjaśnione zostało w art. 4 pkt 8 ustawy. Wskazano tam, iż rozumie się przez to również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2 ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z czynnością prawną polegającą na odpłatnym świadczeniu usług. Czynność ta, zgodnie z art. 2 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki.

Jak wyżej wspomniano, podstawę opodatkowania usługi stanowi obrót, który jest kwotą należną, obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy usługi.

Zdaniem tutejszego Organu, z podstawy opodatkowania świadczonej usługi nie można wyłączyć poszczególnych jej elementów. Wszelkie opłaty związane z realizacją umowy (a za taką należy uznać należną premię z tytułu terminowej realizacji umowy) oraz koszty przywiązane do przedmiotu umowy, składają się na należność z tytułu świadczonej usługi i pozostają w ścisłym związku z tą usługą. Ponoszenie ich przez kontrahentów Spółki ściśle wiąże się z usługą i jest częścią odpłatności za tę usługę.

Przytoczone przez Spółkę w piśmie z dnia 10.03.2004 r. publikacje nie dotyczą omawianej sprawy gdyż w przypadkach tam omawianych podmiotem otrzymującym premię jest nabywca a nie sprzedawca i premia ta nie jest związana ze sprzedażą dokonywaną przez nabywcę.
Uwzględniając fakt, że uzyskana "premia" jest wynagrodzeniem z tytułu świadczonej usługi Spółka winna uwzględnić tę część wynagrodzenia w fakturze dokumentującej sprzedaż usługi.

Uwzględniając fakt, że uzyskana "premia" jest wynagrodzeniem z tytułu świadczonej usługi Spółka winna uwzględnić tę część wynagrodzenia w fakturze dokumentującej sprzedaż usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj