Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-436/04
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-436/04
Data
2005.01.31



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie opodatkowania usług transportu wykonywanych przez rolników ryczałtowych, w kwestii dotyczącej problemu zwrotu kosztów za transport dla rolnika ryczałtowego w świetle przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług.


Podatnik wskazuje, iż prowadzi skup zbóż na terenie kraju. Zawiera umowy kontraktacyjne ze spółkami jak również z rolnikami ryczałtowymi. Umowa kontraktacyjna zobowiązuje dostawcę do dostarczenia zboża własnym środkiem transportu a miejscem wykonania umowy jest określony magazyn spółki X. Również cena zawarta w umowach kontraktacyjnych dotyczy zboża dostarczonego do magazynu spółki X.

Spółka zwraca dostawcom zbóż, częściowo koszty transportu. Spółki wystawiają faktury VAT na usługi transportowe opodatkowane stawką 22%. Na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zwrot zryczałtowanego podatku od towarów i usług, dotyczący nabywania produktów rolnych od rolników ryczałtowych rozliczała w ten sposób, że na fakturze RR w dodatkowej rubryce wyszczególniała kwotę za transport nie doliczając zryczałtowanego zwrotu podatku VAT.

Wnioskująca formułuje stanowisko, iż usługa transportowa zboża wykonywana przez rolnika ryczałtowego nie jest usługą związaną z rolnictwem i prawidłowym będzie fakturowanie rolników ryczałtowych przez Spółkę na takich samych zasadach, jakie stosowała przed 1 maja 2004 r., czyli wypłata części kosztów transportowych poniesionych przez rolników ryczałtowych bez zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług.

Ustosunkowując się do podniesionej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 5% kwoty należności z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku (art. 115 ust. 2).

Zgodnie z przepisami art. 118 przywoływanej wyżej ustawy, przepisy art. 115, art. 116 ust. 1-3 i ust. 5-10 oraz art. 117 stosuje się odpowiednio w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek.

Załącznik nr 2 do w/w ustawy o podatku od towarów i usług zawiera katalog produktów rolnych i usług rolniczych, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług. Do usług w zakresie rolnictwa, uprawniających do zryczałtowanego zwrotu VAT należą usługi wymienione w poz. 22-25 w/w załącznika, związane z:

-rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt(ex 01.4),

-leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów (ex 02.02.10),

-rybołówstwem i rybactwem, z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim (ex 05.00.50),

-dzierżawą lub najmem maszyn i urządzeń rolniczych, z wyłączeniem usług dotyczących ich obsługi (71.31.10).

Nie każda zatem usługa będzie uprawniała Podatnika do zryczałtowanego zwrotu VAT. Do usług w zakresie rolnictwa, uprawniających do zryczałtowanego zwrotu VAT należą wyłącznie w/w usługi w załączniku nr 2 do ustawy, które nie wymieniają usług transportowych.

W związku z powyższym, słuszne jest stanowisko Podatnika, wyrażające się w stwierdzeniu, iż usługa transportu zboża wykonywana przez rolnika ryczałtowego nie jest usługą związaną z rolnictwem i w stosunku do niej nie przysługuje zryczałtowany zwrot podatku VAT.

Dlatego też kwoty usług transportowych nie wlicza się do wartości, wykazanych przez Podatnika w wystawianej przez Niego fakturze VAT RR.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj