Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PP/443/82/04
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/82/04
Data
2004.11.25



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
termin zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług
termin zwrotu
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
dotyczy terminu zwrotu podatku VAT


Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 1.10.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

W zapytaniu z dnia (data wpływu do tut. Urzędu 1.10.2004 r.) przedstawiono następujący stan faktyczny:

Rozpoczął pan działalność gospodarczą od 1.06.2004 r. na zasadach ogólnych jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, równocześnie wystąpił pan o nadanie numeru unijnego, który został otrzymany. W miesiącu lipcu br. został zakupiony w Polsce przez pana samochód ciężarowy wykorzystywany w tej działalności, w związku z czym wykazana została w deklaracji VAT-7 złożonej za miesiąc lipiec kwota podatku do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. Zwrócono się w związku z tym z zapytaniem, czy takie postępowanie jest prawidłowe. Zdaniem podatnika 60-dniowy termin zwrotu podatku jest uzasadniony tym, że do tej pory nie miała miejsca żadna transakcja wewnątrzwspólnotowa.

W odpowiedzi na wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje:

Zasady i terminy zwrotu różnicy pomiędzy podatkiem naliczonym i należnym określone zostały w przepisach art. 87 ustawy VAT. Dodatkowe ograniczenie tego zwrotu, zgodnie z art. 97 ustawy VAT dotyczy podatników, którzy postanowili dokonywać wewnątrzwspólnotowych transakcji towarowych i w związku z tym dopełnili obowiązków rejestracyjnych (zarejestrowali się jako podatnicy VAT UE), a którzy rozpoczynają wykonywanie czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), a które są przez pana wykonywane już w miesiącu czerwcu 2004 r., lub wykonują czynności opodatkowane w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w art. 97 ust. 1 cyt. ustawy. Podatnicy ci mogą uzyskać zwrot nadwyżki podatku należnego nad naliczonym wyłącznie w terminie 180 dni, nawet jeśli zgodnie z zasadami określonymi w art. 87 ustawy VAT przysługuje im zwrot w terminie 60 czy 25 dni. 180-dniowy termin zwrotu dotyczy całej różnicy podatku od towarów i usług, a nie tylko tej związanej z towarowymi transakcjami wewnątrzwspólnotowymi. Wymienieni wyżej podatnicy, w celu skrócenia tego terminu (i stosowania ogólnych zasad zwrotu), mogą złożyć w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250.000 zł, zwane dalej „kaucją”. Podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie lub zwrot kaucji po upływie 12 miesięcy, za które podatnik składał deklaracje podatkowe oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. bez utraty prawa do uzyskiwania zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w terminach krótszych niż 180 dni. Niewpłacenie kaucji oznacza dla tych podatników wydłużenie terminu zwrotu różnicy podatku do 180 dni.

W związku z powyższym prezentowane we wniosku przez pana stanowisko jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj