Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PP/443-29/03
z 6 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-29/03
Data
2003.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Podatnicy


Słowa kluczowe
bilans
obowiązek podatkowy
oddział
odrębność
osoby prawne


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiazek podatkowy z tytułu sprzedaży oraz świadczenia usług dokonywanej przez osobe prawne na rzecz jej oddziałów samodzielnie sporządzających bilans?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - Urząd Skarbowy w Wadowicach, na żądanie strony z dnia 29.04.2003 r. (wpłynęło dnia 06.05.2003 r.), - udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - za zgodą urzędu skarbowego podatnikami mogą być również zakłady (oddziały) osoby prawnej wykonujące czynności, o których mowa w art. 2, jeżeli samodzielnie sporządzają bilans.
Sprzedażą towarów dokonywaną przez ww. podatników jest także odpłatne przekazywanie towarów oraz świadczenie usług innym zakładom (oddziałom) osoby prawnej samodzielnie sporządzającym bilans (o powyższym stanowi art. 5 ust. 3 ustawy).

Zdaniem Tut. Urzędu - w myśl art. 5 ust. 3 ustawy, sprzedażą towarów jest także odpłatne przekazywanie towarów oraz świadczenie usług pomiędzy osobą prawną a jej oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans i posiadającym za zgodą urzędu skarbowego status odrębnego podatnika podatku VAT.

Potwierdzeniem tego stanowiska jest pismo Ministra Finansów z dnia 22 października 2002 r. nr PP1-0602/882/BM6-11325/2002/LJ, będące odpowiedzią na interpelacje poselską, w którym czytamy:
„Odpowiadając na przesłaną przy piśmie znak SPS- 0202-2049/02 interpelację Pana Posła Jana Orkisza w sprawie interpretacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w zakresie art. 14a uprzejmie informuję i wyjaśniam, co następuje:

W myśl art. 5 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym za zgodą urzędu skarbowego podatnikami mogą być również zakłady (oddziały), osoby prawnej wykonujące czynności, o których mowa w art. 2 ustawy, jeżeli samodzielnie sporządzają bilans.

W związku z powyższym należy uznać ,że skoro w myśl art. 5 ust. 3 ww. ustawy sprzedażą jest odpłatne przekazywanie towarów i odpłatne świadczenie usług między zakładami osoby prawnej posiadającymi podmiotowość podatkową to nielogicznym byłoby uznanie, że nie ma sprzedaży przy wykonywaniu ww. czynności między centralą, która utożsamia osobę prawną — odrębnego podatnika VAT, a jej oddziałem (oddziałami).Skoro więc mamy dwóch podatników: jednego z mocy prawa - osobę prawną (centralę) i drugiego - z wyboru (zakład), to uznać należy, że dla celów podatku od towarów i usług stosuje się do nich przepisy tak jak dla niezależnych podmiotów.

Odnośnie powołanego w piśmie Pana Posła wyroku Sądu Najwyższego informuję, że zgodnie z art. 173 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.W związku z powyższym oraz faktem, iż orzeczenia sądów dotyczą indywidualnych spraw i zapadają na podstawie określonych stanów faktycznych, Minister Finansów nie może ich komentować.Jeżeli chodzi o poruszone kwestie wykładni Ministerstwa Finansów z lat poprzednich, należy zauważyć, że Ministerstwo nie wydawało żadnych zaleceń w zakresie rozliczeń VAT między osobą prawną a jej oddziałami.Powyższe dotyczy również pisma Ministerstwa Finansów z dnia 8 maja 1996 r. nr PP1-7201-79/96/ER. Należy zaznaczyć też, że każdy stan faktyczny musi być rozpatrzony indywidualnie także pod tym kątem, czy przepisy prawa nie są wykorzystywane do wyłudzeń nienależnych z budżetu zwrotów podatku VAT. Jeśli biura handlu zagranicznego tworzone są wyłącznie w celu dokonywania pozornych czynności eksportowych (art. 83 Kodeksu cywilnego) bądź też jedynie w celu takiego kształtowania umów, czy tworzenia „bytów" prawno-podatkowych, aby uzyskiwać określone świadczenia z budżetu (czasami kilkakrotnie), urzędy skarbowe mają prawo, a wręcz obowiązek kwestionować ich rozliczenia."



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj