Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDI/415-27/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415-27/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
komputery
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy wolno odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym (PIT) kwotę stanowiącą różnicę do przyznanego dofinansowania z funduszu PEFRON na zakup komputera dla niepełnosprawnego syna?


Stan faktyczny wynikający z wniosku: Podatniczka, jako osoba fizyczna, wraz z mężem ma na utrzymaniu niepełnosprawnego syna, ucznia maturalnej klasy liceum, który posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności na okres 03.12.2002 r. do 30.04.2007 r. W ramach funkcjonującego programu pokonywania barier w komunikowaniu się dla osób niepełnosprawnych z funduszu PEFRON, syn otrzymał dofinansowanie na zakup komputera. Zgodnie z podpisaną ze Starostwem Powiatowym w ... umowa nr xxx z dnia 17.12.2003 r. podatniczka dokonała zakupu komputera wraz z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem, dofinansowując ze środków własnych wymagane 20% otrzymanego dofinansowania. Przedmiotowy komputer wykorzystywany jest w celach rehabilitacyjnych wyłącznie przez Syna, umożliwiając mu, w częstych okresach niedomagania zdrowotnego (astma oskrzelowa, alergia na pyły traw, pleśnie, sierści zwierząt, alergie pokarmowe) komunikowanie się ze społeczeństwem, środowiskiem szkolnym. Podatniczka oświadcza, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz nie ma postępowania w Sądzie Administracyjnym.

Stanowisko podatnika: Odliczenie od dochodu z tego tytułu przysługuje (art. 26 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: W świetle art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy - za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Warunkiem odliczenia wydatków - zgodnie z art. 26 ust. 7d cytowanej ustawy - jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organ orzekający do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, albo rentę socjalną, albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Wydatki na cele rehabilitacyjne - zgodnie z art. 26 ust. 7b ww. ustawy - podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie. W oparciu o art. 26 ust. 7c cytowanej ustawy wysokość wydatków na ww. cele ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Stosownie do powyższego, poniesiony przez podatniczkę wydatek na zakup komputera dla niepełnosprawnego syna (w części sfinansowanej ze środków własnych) podlega odliczeniu od dochodu w roku poniesienia tego wydatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj