Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-775/04/CIP/01
z 21 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-775/04/CIP/01
Data
2004.07.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
kredyt bankowy
nieruchomości
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Zdaniem podatnika do 31 kwietnia 2004r. tego rodzaju pośrednictwo było objęte stawką podatku VAT jako zwolnione. W ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w załączniku Nr 4 poz. 3 pkt 9 są wyszczególnione transakcje dotyczące praw w odniesieniu do nieruchomości jako wyłączone ze zwolnienia od podatku VAT. Według podatnika wykonywane przez niego usługi pośrednictwa wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług mają symbol 67.13.10-00.10 – usługi pośrednictwa między stronami zaangażowanymi w udzielanie i przyjmowanie kredytów” i nadal od 1 maja 2004 roku korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. W związku z przedstawioną sytuacją podatnik zwraca się z zapytaniem czy świadczone przez niego usługi pośrednictwa traktować jako usługi zwolnione z podatku VAT ? Podatnik uważa, że przysługuje mu takie prawo, ale ze względu na różne interpretacje przepisów i odmienne poglądy na ten temat chciałby otrzymać potwierdzenie na piśmie.


Stan faktyczny

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz pośrednictwa, polegającego na przekazywaniu klientom informacji na temat ofert bankowych o udzielanych kredytach hipotecznych na zakup mieszkań- nie wykonuje czynności kredytowych. Jeżeli klient skorzysta z kredytu bankowego wskazanego przez podatnika, to podatnik otrzymuje od banku z tego tytułu prowizję.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.50) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątki w postaci przedmiotowegozwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 43 w/w ustawy. W ust. 1 pkt.1) tegoż art. 43 ustanowiono, iż zwalnia od podatku usługi wymienione wzałączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 zał. nr 4 zamieszczono usługipośrednictwa finansowego o symbolu PKWiU sekcja J ex (65-67) z wyłączeniem:działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej, usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20), usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20.00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, usług ściągania długów oraz faktoringu, usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust.1 pkt 12) ustawy, usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust.1 pkt 12) ustawy, transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w sekcji J - "Usługipośrednictwa finansowego" sklasyfikowane są w następujących grupowaniach:dział 65- usługi pośrednictwa finansowego, z wyjątkiem ubezpieczeń ifunduszy emerytalnych, w skład których wchodzą: - usługi pośrednictwapieniężnego PKWiU 65.1, usługi pośrednictwa finansowego pozostałe PKWiU65.2, dział 66 - usługi ubezpieczeniowe oraz funduszów emerytalno- rentowych, bezgwarantowanej prawnie opieki społecznej, dział 67 - usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym i ubezpieczeniowym, w skład których wchodzą: usługi pomocnicze związane pośrednictwem finansowym, z wyjątkiem usług ubezpieczeniowych i funduszów emerytalno- rentowych PKWiU 67.1 oraz usługi związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi PKWiU 67.2. Dział Usług pomocniczych związanych z pośrednictwem finansowym PKWiU 67.1 obejmuje realizację usług objętych lub ściśle związanych z pośrednictwem finansowym. Są to: usługi związane z zarządzaniem rynkiem finansowym – PKWiU 67.11, usługi maklerskie na rynkach papierów wartościowych oraz zarządzanie funduszami- PKWiU 67.12, usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane- PKWiU 67.13. Wymienione usługi w grupowaniu PKWiU 67.1 zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie załącznika nr 4 do ustawy, poza „usługami doradztwa finansowego i maklerów"- PKWiU 67.13.10-00.20, które podlegają opodatkowaniu wg stawki 22%.

Zatem, jeżeli Pytający nie świadczy „usług doradztwa finansowego i maklerów" zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 67.13.10-00.20 świadczone przez niego usługi pośrednictwa finansowego są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Natomiast od dnia 1 maja 2004r. pośrednictwo w obrocie nieruchomościami nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie zostały wymienione w katalogu czynności korzystających z preferencyjnego opodatkowania. Zatem zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu według stawki 22 %.

W świetle przywołanych przepisów oraz przestawionego przez podatnika stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, że podatnik będzie zobowiązany do opodatkowania przychodów z tytułu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wg 22 % stawki podatku od towarów i usług w trybie i na zasadach określonych w przepisach w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązującychstandardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87), obowiązkiemproducenta lub świadczącego usługę jest zaliczenie określonego wyrobu lubusługi do właściwego grupowania. W przypadku trudności związanych zustaleniem właściwego grupowania należy zwrócić się o opinię klasyfikacyjnądo Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj