Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2337/04/CIP/01
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2337/04/CIP/01
Data
2004.12.17



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego czynność polegająca na przekazywaniu przez Podatnika Gazetek do dystrybucji przez Dystrybutora nie jest dostawą towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika, wydanie Dystrybutorowi Gazetek do dystrybucji na potrzeby akcji promocyjnych, w świetle ustawy o VAT, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Przekazanie Gazetek na cele reklamy i reprezentacji mieści się bowiem z zasady w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa Podatnika.
Podatnik powołując się na przepisy art. 5 ust. 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT zauważa, iż opodatkowanie podatkiem VAT podlega przekazanie towarów bez wynagrodzenia na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W ocenie Podatnika, przepis 7 ust. 2 ustawy o VAT jednoznacznie wyklucza możliwość opodatkowania nieodpłatnych przekazań towarów, jeżeli czynności te dokonywane są w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podatnik ponadto stwierdza, że analizując przepis art. 7 ust. 2 w powiązaniu z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT należy wysnuć wniosek, iż opodatkowaniu VAT podlegać mogą tylko przekazania towarów niezwiązne z prowadzoną działalnością gospodarczą (o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów przekazywanych bez wynagrodzenia). Nie podlega natomiast opodatkowaniu VAT przekazanie próbek oraz prezentów małej wartości na cele bezpośrednio związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Podatnik zwraca uwagę, iż przepisy te nie regulują kwestii opodatkowania podatkiem VAT przekazania towarów innych niż próbki oraz prezenty małej wartości, przekazywanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej w sieci sklepów z artykułami przemysłowymi. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik zamawia od podmiotów gospodarczych druk i opracowanie gazetek reklamowych (zwanych dalej „Gazetkami”), które są następnie dystrybuowane w Polsce wśród potencjalnych klientów w celu zaprezentowania bieżącej oferty handlowej firmy (akcje promocyjne).

Podmioty zagraniczne, od których Podatnik nabywa Gazetki, wystawiają na niego faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży Gazetek. Akcje promocyjne mają na celu zwiększenie sprzedaży i prowadzone są za pośrednictwem firmy dystrybucyjnej (zwanej dalej „Dystrybutorem”), będącej krajowym podmiotem gospodarczym zajmującym się świadczeniem usług dystrybucji Gazetek na zlecenie Podatnika we wskazanych przez Podatnika lokalizacjach.

Gazetki są przesyłane z zagranicy bezpośrednio do centrum dystrybucyjnego Dystrybutora zlokalizowanego na terytorium Polski, skąd są dystrybuowane do wskazanych przez Podatnika lokalizacji, tj. miast, w których otwarte są sklepy Podatnika. Dystrybutor dystrybuuje zatem Gazetki pomiędzy potencjalnych klientów Podatnika.

Podatnik pozostaje właścicielem Gazetek do momentu ich fizycznej dystrybucji. Dystrybutor wystawia Podatnikowi faktury za usługę dystrybucji Gazetek.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca postanowił jednak uznać za zrównane z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się zatem również, zgodnie z art. 7 ust.2 ustawy, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie do art. 7 ust. 3 w/w ustawy, art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Z zestawienia przytoczonych powyżej przepisów wynika, że skoro nie podlega opodatkowaniu przekazanie próbek i prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie wiązać się będzie bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, to przekazanie prezentów i próbek poza ustalonymi limitami (art. 7 ust. 4-6), będzie podlegało opodatkowaniu.

Opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów podlega zatem przekazanie bez wynagrodzenia towarów – w formie prezentów (darowizn) przekraczających małą wartość oraz nie mających statusu próbek – na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, a także wszelkie nieodpłatne przekazania towarów na cele nie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przedstawionego stanu faktycznego i przywołanych przepisów wynika, że przekazanie przez Podatnika gazetek reklamowych do dystrybucji przez Dystrybutora na potrzeby akcji promocyjnych, jako czynność związana z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj