Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0989/03
z 16 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0989/03
Data
2005.02.16



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
bilety
przejazdy pracowników
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
1) Czy korzystanie przez pracowników, emerytów i rencistów z ulgowych przejazdów środkami transportu kolejowego jest wolne od podatku dochodowego na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?
2) Czy organizowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych imprezy wypoczynkowo-rekreacyjne dla ogółu pracowników przedsiębiorstwa i ich rodzin stanowią dla tych pracowników przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?


Stan faktyczny:

Pracownicy, emeryci, renciści i członkowie rodzin przedsiębiorstwa związanego z transportem kolejowym korzystają - na podstawie Układu Zbiorowego Pracy - z uprawnień do ulgowych przejazdów środkami transportu kolejowego.

Przedsiębiorstwo zorganizowało dla ogółu swoich pracowników i ich rodzin, dwukrotnie imprezę wypoczynkowo-rekreacyjną , w całości sfinansowaną ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad.1) Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Przepisami o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, do którego odwołuje się ustawodawca w powyższej regulacji, są przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1992r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002r. Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.). Z przepisów tych wynika, że na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1992r. jedynie przewoźnicy wykonujący publiczny transport zbiorowy mogą wprowadzić uprawnienia do bezpłatnych albo ulgowych przejazdów dla swoich pracowników oraz emerytów i rencistów i najbliższych członków rodzin (art. 1a ust. 3).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika zaś, że pracodawca udzielający pracownikom i emerytom ulg w przejazdach środkami transportu kolejowego nie jest przewoźnikiem wykonującym publiczny transport zbiorowy, ale jedynie firmą związaną z transportem kolejowym oraz, że ulgi te udzielane są przez niego na podstawie układu zbiorowego pracy tj. przepisów szeroko rozumianego prawa pracy.

Zatem w związku z faktem, że uprawnienia z jakich korzystają pracownicy i byli pracowni-cy firmy związanej z transportem kolejowym nie wynikają z przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1992r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego - tym samym wartość tego rodzaju świadczeń nie może z uwagi na brak wyraźnego zapisu ustawowego korzystać ze zwolnienia z opodatkowania o którym mowa w treści art. 21 ust. 1 pkt 84 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Ad.2) Udział w ogólnie dostępnej dla pracowników i ich rodzin imprezie rekreacyjno-wypoczynkowej, sfinansowanej w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie stanowi dla pracowników przychodu, powodującego powstanie obowiązku podatkowego. Zgodnie wprawdzie z generalną zasadą wynikającą z treści art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodami ze stosunku pracy jest również wartość pieniężna świadczeń w naturze, jednak w przedstawionej sytuacji przychodem nie może być takie świadczenie, które nie jest imiennie adresowane tj. przypisane konkretnej osobie. W takim też przypadku, nie zachodzi również konieczność dzielenia wydatkowanych kwot na ilość uczestników i doliczania do wynagrodzenia pracowników.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj