Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-I/443/2/2004/KM
z 2 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I/443/2/2004/KM
Data
2004.04.02



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
akt notarialny
część składowa
instalacja
linia
montaż
obniżenie podatku należnego
usługi montażowe


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w sytuacji zakupu części składowych linii technologicznej i usługi montażu tej linii bez zachowania formy aktu notarialnego?


W odpowiedzi na pismo - zapytanie z dnia 15.01.2004 r., doręczone do Urzędu w dniu 21.01.2004 r., Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje:

Podatnik zamierza unowocześnić i rozbudować istniejące linie technologiczne. Inwestycja wiąże się z zakupem części składowych i usługi montażu instalacji. Zakup tych urządzeń następować będzie bez zachowania formy aktu notarialnego. Podatnik w związku z tym powziął przypuszczenie, że może nie być uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż - jak wywodzi z dyspozycji art. 58 Kodeksu cywilnego - umowę zawartą bez dotrzymania szczególnej formy ustalenia tytułu prawnego uważa się za nieważną z mocy prawa. Jednocześnie w ocenie Wnioskodawcy, kierując się definicją instalacji, zawartą w art. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 ze zm.) można wywnioskować, że część składowa instalacji będąca przedmiotem nabycia, nie stanowi instalacji rozumianej tu jako:
a) stacjonarne urządzenie techniczne,
b) zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,
c) budowle nie będące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami.

Wobec powyższego, w ocenie Podatnika, niezachowanie formy aktu notarialnego przy nabyciu części składowych instalacji, nie pozbawia go prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Odpowiadając na wyżej przedstawione wątpliwości Podatnika należy wziąć pod uwagę dyspozycję przepisów Kodeksu cywilnego, które uzależniają ważność transakcji od spełnienia dodatkowych warunków.

W myśl art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Czynność nabycia nieruchomości bez zachowania formy aktu jest - w myśl art. 58 Kodeksu cywilnego - nieważna.

Z opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego nie wynika, by przedmiotem nabycia miałaby być nieruchomość. Zgodnie z art. 46 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Natomiast nabycie części składowych instalacji nastąpi z zachowaniem ogólnych wymogów określonych w ustawie Kodeks cywilny. Rozpatrując prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, należy poddać analizie uwarunkowania wynikające z art. 19-25 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy (istnienie związku inwestycji ze sprzedażą opodatkowaną, zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym). Jeżeli zatem ww. ustawowe warunki będą w tym przypadku spełnione to nie ma podstaw do kwestionowania stanowiska Wnioskodawcy w poruszonej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj