Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/60-1/AS/05
z 4 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/60-1/AS/05
Data
2005.03.04



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
apteka
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
premia pieniężna


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi aptekę. W ramach tej działalności dokonuje sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych. Zakupu towarów handlowych dokonuje w hurtowniach farmaceutycznych. Z niektórymi z tych hurtowni podatnik ma podpisane umowy o współpracy. Najważniejsze postanowienia tych umów:
• zobowiązanie apteki do dokonywania zakupów z oferty handlowej hurtowni,
• określenie minimalnej wartości (netto) zakupów w miesiącu,
• określenie terminu płatności za dokonane zakupy.
Za realizację w/w postanowień umowy o współpracy hurtownia przyznaje podatnikowi premię finansową. Wielkość premii ustalana jest procentowo od wartości obrotu netto osiągniętego w okresie rozliczeniowym. W przypadku jednej z umów o współpracy na wielkość premii wpływ ma zrealizowany średni termin płatności w tym okresie. Przyznane podatnikowi przez hurtownię premie finansowe są dokumentowane notą księgową.Spółka ma wątpliwości dotyczące udokumentowania otrzymanej premii i czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Wątpliwości podatnika dotyczą skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług wynikających z przekazaniem przedmiotowych premii pieniężnych.


Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r.nr 8, poz.60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu informacji z dnia 30 grudnia 2004r. nr PP/443-143-1-ET/04, dotyczącej stosowania ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535), udzielonej w odpowiedzi na wniosek spółki cywilnej Apteka.

Podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi aptekę. W ramach tej działalności dokonuje sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych. Zakupu towarów handlowych dokonuje w hurtowniach farmaceutycznych. Z niektórymi z tych hurtowni podatnik ma podpisane umowy o współpracy. Najważniejsze postanowienia tych umów:
• zobowiązanie apteki do dokonywania zakupów z oferty handlowej hurtowni,
• określenie minimalnej wartości (netto) zakupów w miesiącu,
• określenie terminu płatności za dokonane zakupy.
Za realizację w/w postanowień umowy o współpracy hurtownia przyznaje podatnikowi premię finansową. Wielkość premii ustalana jest procentowo od wartości obrotu netto osiągniętego w okresie rozliczeniowym. W przypadku jednej z umów o współpracy na wielkość premii wpływ ma zrealizowany średni termin płatności w tym okresie. Przyznane podatnikowi przez hurtownię premie finansowe są dokumentowane notą księgową.

Spółka ma wątpliwości dotyczące udokumentowania otrzymanej premii i czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Wątpliwości podatnika dotyczą skutków podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług wynikających z przekazaniem przedmiotowych premii pieniężnych.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż przepisy prawa podatkowego zostały w sposób błędny wyjaśnione przez organ podatkowy I instancji, w związku z powyższym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie.

W przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54,poz.535), ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Natomiast w sytuacji, w której podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę, np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też wykonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób i premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą, w takich przypadkach należy uznać, iż wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku wypłacenia premii pieniężnej nabywcom za spełnienie takich zachowań, jak np. niedokonywanie nabyć podobnych towarów u innych podatników. Wówczas wypłacona premia pieniężna również jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem art.8 ust.1 w/w ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Biorąc więc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego czynność taka jest świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Należy także podkreślić, iż otrzymana kwota premii pieniężnej jest kwotą brutto.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj