Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1014/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1014/04
Data
2004.12.28



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
budowa budynków
przekazanie do używania
środek trwały


Pytanie podatnika
1) W którym momencie nowo wybudowany budynek można zaliczyć do środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację?
2) Czy na moment przekazania budynku do użytkowania konieczne jest równoczesne posiadanie pozwolenia na użytkowanie budynku wydane przez odpowiedni organ władzy, aby można było wprowadzić ten składnik majątku do ewidencji środków trwałych?


Stan faktyczny:

Spółka z o.o. planuje budowę nowego budynku biurowo – magazynowego, w celu wykorzystania go w prowadzonej działalności gospodarczej, na gruncie nie będącym własnością spółki. Grunt zostanie wydzierżawiony od osoby fizycznej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Kwestię kosztów dla celów podatkowych ustawodawca unormował w art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.). Art. 15 ust.1 tej ustawy stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r., kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Pojęcie środków trwałych, podlegających amortyzacji, zostało określone w art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Według art. 16a ust. 1 ustawy z 15.02.1992r. środkami trwałymi są „stanowiące własność lub współwłasność, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania:

  1. budowle i budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty,

o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do użytkowania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu ”

Środkami trwałymi są także – w myśl art. 16a ust. 2 ustawy z 15.02.1992r.- niezależnie od przewidywanego okresu używania:

  1. przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych,
  2. budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
  3. składniki majątku, wymienione w ust. 1, nie stanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy leasingu, jeżeli odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,
  4. tabor transportu morskiego w budowie.

W przypadku opisanym przez Spółkę mamy do czynienia z sytuacją wzniesienia budynku biurowo – magazynowego na cudzym gruncie. Przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie stosuje się takie same zasady jak przy amortyzacji własnych środków trwałych.

Zatem - stosownie do art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Spółka będzie mogła rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wybudowanego na cudzym gruncie budynku począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek ten wprowadzono do ewidencji.

Aby wybudowany przez Spółkę budynek mógł zostać wprowadzony do ewidencji i w konsekwencji podlegać amortyzacji zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy z 15.02.1992r. musi on być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania. Poprzez sformułowanie „zdatny do użytku” należy zaś rozumieć możliwość zarówno faktycznego, jak i prawnego użytkowania danego składnika majątkowego. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26.06.1996r. (sygn. akt SA/Wr 1626/95) dla oceny od kiedy podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, konieczne jest ustalenie kiedy nastąpiło oddanie środka trwałego do użytkowania, a także czy w tej dacie był on kompletny i zdatny do użytku, zarówno faktycznie jak i w świetle poszczególnych przepisów prawa regulujących możliwość dopuszczenia poszczególnych urządzeń do użytkowania”.

Z powyższego wynika więc, że brak wymaganego dokumentu urzędowego oznacza brak możliwości prawnego użytkowania środka trwałego, a więc niemożność zaliczenia go do środków trwałych podlegających amortyzacji.

W świetle art. 54 ust,. 1 ustawy z dnia 07.07.1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2000r. nr 106, poz. 1126 z późn. zm.) do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.

Oznacza to, że dopiero po upływie 21 dni od dnia zawiadomienia przez Spółkę właściwego organu spełni ona ustawowe warunki do amortyzowania tego budynku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj