Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PP/4409-11-5/05PO.436/01/05
z 16 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4409-11-5/05
PO.436/01/05
Data
2005.03.16



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
gmina
grunty
obowiązek podatkowy
świadczenie nieodpłatne
świadczenie usług
użytkowanie wieczyste
zrzeczenie się


Pytanie podatnika
Czy od czynności zrzeczenia się prawa wieczystego użytkowania gruntu występuje obowiązek opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem od towarów i usług ?


Spółka "I" S.A. w likwidacji, pismem z dnia 03.02.2005 r. zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz podatkiem od towarów i usług, czynności zrzeczenia się prawa wieczystego użytkowania gruntu na rzecz Gminy "W".

Pismem z dnia 18.02.2005 r., znak: PP/440-0-124/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach wezwał Spółkę do usunięcia braków wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie.

Pismem z dnia 25.02.2005r., znak L.dz.144/2005 Spółka uzupełniła wniosek.

W odniesieniu do sytuacji opisanej przez Podatnika w piśmie z dnia 03.02.2005 r. nie wystąpił obowiązek opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jak też podatkiem od towarów i usług.

Art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) wymienia taksatywnie czynności, które podlegają podatkowi. Zrzeczenie się się prawa wieczystego użytkowania gruntu nie jest tam wymienione, zatem nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych od przedmiotowej czynności w stosunku do Spółki "I" S.A., jak i Gminy "W".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym oraz wartością niematerialną i prawną. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Opodatkowaniu podlega zatem przeniesienie przez podatnika prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego oraz niezabudowanego.

Reasumując, sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu (zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy) jest opodatkowana stawką podatku od towarów i usług 22%. Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele rolnicze zwolnione jest od podatku od towarów i usług.

Osobnym zagadnieniem jest zrzeczenie się na rzecz gminy, prawa wieczystego użytkowania gruntów, w przypadku, gdy nie służyło prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabywaniu tego prawa.

Jak zaznaczono na wstępie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie odpłatne świadczenie usług.

Wyjątkiem opisanym w art. 8 ust. 2 w/w ustawy jest nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części. Takie nieodpłatne świadczenie usług traktuje się jako odpłatne świadczenie i podlega ono opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku nieodpłatnego świadczenia usług nie związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem, oraz braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj