Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
GM/436/PCC/3/2005
z 18 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
GM/436/PCC/3/2005
Data
2005.03.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
akt notarialny
przeniesienie prawa własności
sprzedaż gruntów
własność lokalu


Pytanie podatnika
Czy przy sporządzaniu aktu notarialnego przenoszącego własność wyodrębnionego lokalu wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych, w sytuacji gdy grunt podlega podatkowi VAT - od kwoty wartośći gruntu płatnik powinien pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych - 2% ?


Pismem z dnia 17 stycznia 2005 r. - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwróciła się do tutejszego ogranu podatkowego z prośbą o wykładnię przepisów prawa podatkowego dotyczącego umowy - aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu wraz z udziałem w gruncie w sytuacji gdy grunt objęty jest obowiązkiem podatkowym w podatku VAT.

Zdaniem podatnika notariusz nie powinien pobierać podatku od czynności cywilnoprawnych od kwoty wartości gruntu.

Organ podatkowy zgadza się z przedstawionym stanowiskiem o ile stan faktyczny podany w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Tak więc na podstawie dyspozycji w/w art.2 pkt 4 tejże ustawy organ podatkowy podziela stanowisko podatnika, że nabycie nieruchomości w zakresie przeniesienia prawa własności udziału w gruncie w omawianej sytuacji w aktualnie obowiązującym stanie prawnym oraz przedstawionym stanie faktycznym nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj