Interpretacja Urzędu Skarbowego w Złotowie
ZD/415-8/05
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-8/05
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy w Złotowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Obniżenie ryczałtu


Słowa kluczowe
dochód z najmu
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga uczniowska
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy niewykorzystana ulga uczniowska przyznana podatnikowi w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej - zlikwidowanej dnia 27.12.2004 r. - może być odliczona od:
1) zryczałtowanego podatku dochodowego za rok 2005 - należnego od osiaganych przychodów z tytułu umowy najmu w sytuacji, gdy umowa najmu nie jest zawarta w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanych przez męża w zeznaniu o wysokości uzyskanego przychodu podatnika, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za ten rok - PIT-28 oraz od zaliczkowo płaconego ryczałtu z tego źródła przychodu w ciagu 2005 roku?
2) podatku dochodowego od osób fizycznych:
a) wynikającego ze złożonego przez podatnika za rok 2004 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu z tyt. otrzymywanej renty inwalidzkiej i zasiłku chorobowego w 2004 roku,
b) wynikającego ze zlożonego w 2006 roku przez małżonka za rok 2005 wspólnego zeznania o wysokości osiągniętego przez małżonków dochodu z tyt. otrzymywanych w 2005 roku rent inwalidzkich?


Podatnik do dnia 27.12.2004 roku prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą – zakład fryzjerski, opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej. W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej podatnik prowadził szkolenie uczniów w ramach praktycznej nauki zawodu i z tytułu wyszkolenia uczniów została przyznana podatnikowi ulga uczniowska w zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z ulgi tej podatnik korzystał w postaci obniżki karty podatkowej do dnia likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z tym, że podatnik zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i nie wykorzystał całej kwoty przyznanej mu ulgi uczniowskiej, chciałby wykorzystać nie odliczoną od podatku kwotę ulgi uczniowskiej w kolejnych latach podatkowych

Z pism złożonych przez małżonków w tut. Organie wynika również, że między małżonkami istnieje wspólność majątkowa i w tut. Organie wcześniej złożono oświadczenie, że przychody osiągane w 2005 roku przez małżonków, z tytułu zawartej umowy najmu lokalu, nie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, zostaną w całości opodatkowane przez jednego z małżonków, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oboje małżonkowie są rencistami i z tego tytułu otrzymują renty inwalidzkie. Podatnik w 2004 roku, poza rentą inwalidzką, osiągnął również przychód z tytułu wypłacanego mu zasiłku chorobowego przez ZUS.

Zdaniem podatników, przysługuje im prawo do obniżenia - o kwotę niewykorzystanej w latach poprzednich ulgi uczniowskiej - zryczałtowanego podatku dochodowego należnego za rok 2005 tytułem opodatkowania przychodów z najmu lokalu użytkowego w tym roku oraz podatku dochodowego od osób fizycznych opłacanego na zasadach ogólnych za lata 2004-2005, tytułem osiągania przychodów z ww. źródeł przychodów, o których mowa w zdaniu poprzednim.

Ocena stanu faktycznego

Jeżeli chodzi o zagadnienia związane z możliwością korzystania przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych z ulgi podatkowej z tytułu szkolenia pracowników (uczniów) w ramach nauki zawodu (praktycznej nauki zawodu) - ulgi uczniowskiej , to w stanie prawnym, obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r., zagadnienia te regulowały:

  1. w odniesieniu do podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych - przepisy art. 27c ust. 1-16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
  2. w odniesieniu do podatników korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej - przepisy art. 53 ust. 1-16 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

1). zasady ogólne

Zgodnie z treścią art. 27c ust. 1 i 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. – podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów, zwanej dalej ulgą uczniowską. Ulga uczniowska przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą. Należy podkreślić, że przyznanie ulgi z tytułu szkolenia uczniów uzależnione jest od spełnienia przez podatnika warunków określonych w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi, co wynika z treści art. 27c ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.

Zgodnie z art. 27c ust.15 tej ustawy, jeżeli podatnik w okresie korzystania z ulgi uczniowskiej zmieni formę opodatkowania i jest opodatkowany w sposób określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie wykorzystaną część ulgi w podatku dochodowym odlicza od podatku pobieranego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej.

2) karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Natomiast zgodnie z art. 53 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz osiągający przychody w związku z prowadzeniem działalności w zakresie wolnych zawodów, opłacający zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej , oraz uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów, polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanej dalej "ulgą uczniowską".

Art. 53 ust.2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, że ulga uczniowska, o której mowa w art.53 ust. 1, przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego oraz w formie spółki jawnej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 53 ust.7 tej ustawy ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi.

Jeżeli podatnik w okresie korzystania z ulgi uczniowskiej zmienił formę opodatkowania i był opodatkowany w sposób określony w ustawie o podatku dochodowym, nie wykorzystaną część ulgi w zryczałtowanym podatku dochodowym mógł odliczyć od podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych – art. 53 ust.15 tej ustawy.

3) przepisy przejściowe

Począwszy od dnia 1 stycznia 2004 r. - stosownie do powołanej niżej treści art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.) oraz treści art. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 z późn. zm) - z ulgi uczniowskiej podatnicy mogą korzystać na zasadzie praw nabytych.

  • Art. 13 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw stanowi, iż podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r. - ust.1.
    Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej- ust.4.
  • Art. 4 ust.1 ustawy dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie stanowi, iż podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.
    Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają, zgodnie z art. 4 ust.4 tej ustawy, prawo do obniżenia podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

Należy zauważyć, że powołane wyżej przepisy, stanowiące o prawie do korzystania z ulgi uczniowskiej określają, że ulga ta odnosi się do podatku dochodowego, nie zaś do jego części należnej od dochodu uzyskiwanego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Skoro ustawodawca w powołanych wyżej przepisach dot. sposobu korzystania z „ulg uczniowskich” nie wprowadził ograniczenia co do możliwości odliczenia ww. ulgi wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej oraz nie wprowadził ograniczenia, iż w przypadku likwidacji działalności gospodarczej, kwotę nie wykorzystanej ulgi uczniowskiej nie można odliczyć od należnego podatku od dochodów z innych źródeł przychodów niż działalność gospodarcza, zdaniem tut. Organu, podatnik ma prawo odliczać, aż do wyczerpania, kwotę nie wykorzystanej do końca 2004 roku „ ulgi uczniowskiej” zarówno z należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2004 – wynikającego z treści złożonego zeznania podatkowego PIT-37 za rok 2004 jak i należnego za 2005 rok zryczałtowanego podatku dochodowego - ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wynikającego z treści złożonego za rok 2005 zeznania podatkowego PIT-28, w związku z opodatkowaniem tym podatkiem osiąganych w 2005 roku przychodów z tytułu ww. najmu lokalu użytkowego.

Prawo do odliczania nie wykorzystanej kwoty „ulgi uczniowskiej”, zdaniem tut. Organu, dotyczy również należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, określonego we wspólnym zeznaniu rocznym, które zostanie złożone za rok 2005 na imię obojga małżonków, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków – przy wspólnym opodatkowaniu małżonków, dokonanym zgodnie z treścią art. 6 ust2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2004 roku, Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku.

Otóż, zgodnie z art. 6 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2004 roku, nr 14, poz. 176 z poźn.zm.) , w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Zasada wyrażona w art.6 ust. 2 tej ustawy ma zastosowanie, zgodnie z ust.3 tego artykułu, również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Skoro ustawodawca w powołanych wyżej przepisach, dając prawo określenia podatku na imię obojga małżonków, nie zastrzegł, że kwoty ulg uczniowskich, będą odliczane inaczej niż od podatku ustalonego zgodnie z przepisem art. 27 ustawy, to odliczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych, ustalonego na imię obojga małżonków za rok 2005, kwoty przysługującej jednemu z małżonków ulgi uczniowskiej, nie wykorzystanej przez niego w latach poprzednich, nie może być kwestionowane.

Jeśli zatem ustawodawca dał małżonkom, spełniającym warunki ustanowione w ustawie, możliwość opodatkowania łącznie swoich dochodów, a należny podatek określa się na imię obojga małżonków, to ulgi przysługujące lub przyznane jednemu z małżonków podlegają odliczeniu od podatku określonego na imię obojga małżonków na podstawie art. 6 ust. 2, w związku z art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ta zasada dotyczy również ulgi z tytułu nauki zawodu zawartej w 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 53 w z związku z art. 53 ust.15 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli zatem podatnik uzyskał ulgę z tytułu nauki zawodu, a podatek dochodowy należny od tego podatnika określany jest na imię obojga małżonków, tak określony podatek podlega obniżeniu o kwotę przyznanej i nie wykorzystanej do końca 2004 roku ulgi uczniowskiej.

Jeżeli chodzi o zryczałtowany podatek dochodowy opłacany w na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U.z 1998 roku, Nr 144, poz. 930 z późn.zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, z tytułu osiągania w 2005 roku przez podatnika przychodów z tytułu umowy najmu lokalu użytkowego, nie zawartej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, to tut. Organ uprzejmie informuje, że w myśl art. 3 tej ustawy, przychodów ( dochodów) opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm).

Zgodnie z art.6 ust.1a tej ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit.a) tej ustawy, wynosi 8,5 %: przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro ( w przeliczeniu na złote 17.514,80 złotych ); od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów.

Generalnie, w przypadku małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, przychody z tytułu najmu lokalu , zgodnie z art. 12 ust.6 , w związku z art.12ust..5 tej ustawy w odniesieniu do każdego z małżonków określa się proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe, chyba, że małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Taka sytuacja miała miejsce w tym przypadku – małżonkowie dnia 10.01.2005 roku złożyli w tut. Organie oświadczenie, że w 2005 roku przychód zostanie w całości opodatkowany przez męża w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych .

Podatnicy, którzy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani m.in. prowadzić ewidencję przychodów, zwaną dalej "ewidencją", z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a - art. 15 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne .

Obowiązek prowadzenia ewidencji powstaje od dnia, od którego ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – art. 15 ust.2 tej ustawy .

Obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy podatników osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej- art. 15 ust.3 tej ustawy.

Na podstawie delegacji ustawowej, wynikającej z treści art. 16 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne , w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, Minister Finansów dnia 17 grudnia 2002 r. wydał rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U z 2002 roku Nr 219, poz. 1836 z późn.zm.).

Na podstawie delegacji ustawowej, wynikającej z treści art. 16 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne , w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, Minister Finansów dnia 17 grudnia 2002 r. wydał rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U z 2002 roku Nr 219, poz. 1836 z późn.zm.).
Rozporządzenie to określa m.in. sposób prowadzenia przez podatników, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ewidencji przychodów, oraz szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ewidencja, aby stanowiła dowód w postępowaniu podatkowym, a także sposób dokumentowania przychodów oraz obliczania należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z § 12 ust. 3 tego rozporządzenia, w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, po zakończeniu miesiąca, w terminie, o którym mowa w § 8 (nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni) , należy podsumować zapisy, obliczyć i wpisać do ewidencji kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także kwoty przysługujących obniżek oraz ulg od tego ryczałtu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania

Jak wynika z zestawienia powołanych wyżej przepisów, tj. przepisu wynikającego z treści art. 53 ust.7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 roku, (ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulg) , przepisu § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz przepisu art. 21 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, po zakończeniu miesiąca, (w terminie, nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni) , należy podsumować zapisy, obliczyć i wpisać do ewidencji kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także kwoty przysługujących obniżek oraz ulg od tego ryczałtu, w tym kwotę przysługującej ulgi uczniowskiej, o która obniżono należny za dany m-c ryczałt i wpłacić kwotę ryczałtu w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania na konto urzędu skarbowego.

Zatem z powołanych wyżej przepisów wynika, ze obliczona kwota ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany miesiąc 2005 roku, którą należy wpłacić na konto US, winna być pomniejszona o kwoty przysługujących podatnikowi ulg od tego ryczałtu, do których zalicza się także ulgę uczniowską.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że podatnicy są obowiązani również, stosownie do treści art. 21 ust.2 pkt 2 ustawy 1 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,, złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
Do zeznania tego , w przypadku korzystania z ulg uczniowskich, należy dołączyć załącznik PIT-O, w którym, w części C tego formularza, należy wykazać kwotę dokonanego odliczenia od podatku z tego tytułu.

Zatem, zdaniem tutejszego Organu podatkowego, podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia od podatku kwoty „ulgi uczniowskiej", w tej części, która nie znalazła pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej w latach poprzednich z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, poprzez jej odliczanie :

  1. od należnego za rok 2005 zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu opodatkowania przez małżonka - H. S. przychodów osiąganych z tytułu najmu lokalu użytkowego w 2005 roku tym podatkiem, wykazanego w zeznaniu o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za ten rok -PIT-28 oraz od zaliczkowo płaconego ryczałtu z tego tytułu w ciągu 2005 roku,
  2. od należnego podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych:
  1. za rok 2004 – wynikającego z treści złożonego na własne imię zeznania o wysokości osiągniętego dochodu ( renty inwalidzkiej i zasiłku chorobowego) w 2004 roku - PIT-37,
  2. za rok 2005 - od należnego podatku dochodowego wynikającego z treści złożonego na imię obojga małżonków zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu ( rent inwalidzkich) przez obojga małżonków w 2005 roku - PIT-37.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj