Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1335/04/CIP/01
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1335/04/CIP/01
Data
2004.09.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek podatkowy
podatek naliczony
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z pytaniami: jak dokonywać rozliczenia podatku należnego i naliczonego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów? Czy dokonywać korekt deklaracji VAT-7 za okresy już rozliczone? Czy do wykazania podatku należnego i jego obniżenia o podatek naliczony mają zastosowanie przepisy art. 86 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług?
Zdaniem Podatnika w przedstawionej przez niego sytuacji podatek należny i naliczony należy wykazać w deklaracji za czerwiec. Obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji powstał w maju (ale maj już został rozliczony), biorąc jednak pod uwagę art. 86 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług rozliczenia tego podatku można dokonać w czerwcu zgodnie z wystawioną fakturą wewnętrzną, dlatego też nie ma obowiązku korygowania deklaracji VAT-7 za maj.
Powołując się na § 16 i 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. Podatnik wskazuje, że fakturę wewnętrzną na wewnątrzwspólnotowe nabycie można wystawić nie później niż 7 dnia od otrzymania towaru. Faktura ta upoważnia do rozliczenia podatku należnego i naliczonego za okres kiedy ją wystawiono. W ocenie Podatnika podstawą do księgowania i ujęcia podatku jest dokument w postaci faktury wewnętrznej. Obowiązek podatkowy powstał w maju, jednak brak jest podstawy do wystawienia faktury wewnętrznej za ten miesiąc, bowiem zgodnie z art. 20 ust.7 ustawy za wskazany towar nie zapłacono zaliczki.


Stan faktyczny

Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Otrzymując zamówienie na towar, dostawcy wypisują faktury sprzedaży z datą złożenia zamówienia. Towar odbierany jest często po miesiącu lub kilku miesiącach od dnia jego zamówienia. Wraz z towarem dostarczana jest wypisana wcześniej (z datą złożenia zamówienia) faktura, np. faktura VAT została wystawiona przez niemieckiego kontrahenta (podatnika) 10 maja 2004r., a Podatnik otrzymał ją wraz z towarem 26 czerwca 2004r.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy: „przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzenia jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.”

Aby transakcję uznać za wewnątrzwspólnotową ustawodawca postawił określone warunki, m.in. takie że: (art. 9 ust.2)

  • pkt 1 lit a: „nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art.15 , lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom, wykonywanym przez niego jako podatnika”,
  • pkt 2 „dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a”.

Co do zasady przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje – zgodnie z art. 20 ust.5 ustawy – 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.

Zawarta w ust. 6 art. 20 ustawy regulacja prawna stanowi natomiast, że: „w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust.5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury”.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że niemiecki kontrahent (podatnik) wystawił fakturę 10 maja 2004r. Uwzględniając powyższe obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia tej faktury, a zatem podatek należny z tytułu przedmiotowego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należało wykazać w deklaracji VAT-7 za maj 2004r.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi kwotę podatku naliczonego.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje – w myśl art. 86 ust.10 pkt 2 ustawy – w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od (...) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów...”

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w w/w terminie może – zgodnie z art. 86 ust.11 ustawy – obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W sytuacji gdy, podatnik nie dokonał obniżenia w wyżej wskazanych terminach (tj. ust.10 i 11 art.86 ustawy) może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego – o czym stanowi art. 86 ust. 13 ustawy. Do uprawnienia tego stosuje się odpowiednio art. 81 b Ordynacji podatkowej (art. 86 ust. 15 ustawy).

Uwzględniając powyższe oraz przedstawiony w sprawie stan faktyczny Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w rozliczeniu za maj lub czerwiec 2004r., z uwzględnieniem prawa do dokonania korekty o której mowa w art. 86 ust.13 ustawy.

Należy zwrócić uwagę, ze przepisy art. 86.ust.10 i 11 ustawy odnoszą się tylko do podatku naliczonego. W przedstawionej sytuacji Podatnik może obniżyć podatek należny o naliczony w rozliczeniu za czerwiec 2004r., nie może jednak na tej podstawie wykazać za czerwiec 2004r. podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym Podatnik z tytułu przedmiotowego nabycia wewnątrzwspólnotowego miał obowiązek wykazania podatku należnego w deklaracji za maj 2004r., a podatku naliczonego w rozliczeniu za maj lub czerwiec 2004r. W przypadku nie wykazania w obowiązującym terminie podatku należnego, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty deklaracji za maj 2004r. zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Niezależnie od powyższego organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 106 ust.7 ustawy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawione są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (...) (Dz.U. nr 97 poz.971) do faktur wewnętrznych stosuje się przepisy §12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26, z tym że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj