Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-791/04/CIP/01
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-791/04/CIP/01
Data
2004.07.20



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
nakłady
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniami :
- czy podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup usług budowlanych, otrzymanych od wykonawców tych robót podlegać będzie odliczeniu w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym ?
- czy rozpoczęcie inwestycji i możliwość odliczenia podatku zawartego w otrzymywanych fakturach uzależniona jest od zgłoszenia tej inwestycji w urzędzie skarbowym ?
Zdaniem podatnika podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup robót budowlanych podlegał będzie odliczeniu od podatku należnego w rozliczeniu za m-c otrzymania faktury lub w m-cu następnym. Również podatnikowi przysługuje prawo zwrotu bezpośredniego różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego od zakupu w/w usług w rozliczeniu z danego miesiąca.
Podatnik uważa, że nie ma obowiązku zgłaszania rozpoczęcia inwestycji, po zakończeniu inwestycji podlegać będzie ona wpisowi do ewidencji środków trwałych podlegających amortyzacji.
Według podatnika stanowisko powyższe wynika z treści niżej wymienionych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej w dalszej części wniosku ustawą o VAT i tak:
art. 86 ust. 1 ustawy VAT, który stanowi, że w zakresie, jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 20 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.
Dodatkowo podatnik podnosi, że wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zakup przedmiotowych usług będzie służył w całości czynnościom podlegającym opodatkowaniu wg 22% stawki podatku tj. dzierżawy wybudowanych obiektów. Podatnik wykazuje, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, będące wyrazem neutralności, powinno być realizowane natychmiast, z czego wynika, że jakiekolwiek ograniczenia w tym zakresie są sprzeczne z ogólnymi wymogami wspólnego systemu VAT wynikającymi z VI Dyrektywy,
- art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, dotyczący okresu, w którym podatek naliczony podlega odliczeniu od podatku należnego,
- art. 87 ust. 1 i 3 ustawy o VAT, określający prawo do zwrotu różnicy podatku.


Stan faktyczny:

Gmina jest inwestorem obiektu budowlanego , oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną. Wykonawca wskazanych obiektów został wybrany w drodze przetargu na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 1994r. o zamówieniach publicznych. Wybudowane obiekty będą stanowiły własność gminy, a użytkowane i eksploatowane będą przez spółki prawa handlowego, które są podatnikami podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 wskazanej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z ust. 2 pkt 1 lit. a ) wskazanego wyżej przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podnieść przy tym należy, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Przy czym przepis art. 7 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy określa, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Ze stanu faktycznego zawartego w piśmie podatnika wynika, iż Wójt Gminy zawarł, w wyniku przetargu, z wykonawcą umowę na budowę obiektu, oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną. Wybudowane obiekty będą stanowiły własność gminy, ale użytkowane i eksploatowane będą przez spółki prawa handlowego na podstawie umowy dzierżawy, z której przychody podlegać będą opodatkowaniu 22 % stawką podatku od towarów i usług.

W świetle przywołanych przepisów oraz przestawionego przez podatnika stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, że podatnikowi (gminie) będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w fakturach dokumentujących nabycie robót budowlano-montażowych związanych z budową w/w obiektu

Obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony podatnik powinien dokonać w terminach i na zasadach określonych w art. 86 ust. 10 do 15 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj