Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostródzie
PP/443-27/04
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-27/04
Data
2004.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Ostródzie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
apteka
kasa rejestrująca
leki
refundacja ceny leków
sprzedaż


Pytanie podatnika
- dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku refundacji leków zakontraktowanych w Narodowym Funduszu Zdrowia.


Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 28.05.2004 r.,Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie, stosownie do art. 14a § 1 ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, póz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia:

Pismem z dnia 28.05.2004 r. zwróciła się Pani z zapytaniem dotyczącym momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku refundacji leków zakontraktowanych w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani między innymi sprzedaż leków dla osób fizycznych, która jest rejestrowana za pośrednictwem kasy fiskalnej. Cena detaliczna pokrywana jest przez pacjenta tylko w części. Za pozostałą część wydanych pacjentom towarów otrzymuje Pani dopłaty przekazywane na rachunek bankowy. Ponadto z treści pisma wynika, że najpierw następuje wydanie przez Panią to waru, a dopiero później, na podstawie comiesięcznych zestawiń refundacyjnych, różnica jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535): „Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług".

W przypadku więc wydania leku nabywcy, obrotem jest zarówno należna kwota otrzymana od klienta za dany towar, jak też otrzymana przez aptekę na konto refundacja, stanowiąca dopłatę do sprzedawanych leków.W myśl art. 19 ust. 21 cytowanej ustawy: „Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podabnym charakterze obowiązek podatkowy powstajew tej części".

Rasumując:

Jak z powyższego wynika z tytułu sprzedaży towarów podlegających dopłatom, obowiązek podatkowy powstanie w momencie:

  • wydania tego towaru klientowi w części dotyczącej otrzymanej od niego kwoty,
  • uznania rachunku bankowego otrzymaną do towaru dopłatą.

Należy podkreślić, że otrzymana refundacja nie podlega ewidecjonowaniu za pośrednictwem kasy rejestrującej. Kwotę refundacji podatnik wykazuje wyłącznie w ewidencji prowadzonej dla celów prawidłowego rozliczenia się w zakresie VAT.

Stanowisko Pani, iż właściwym dla powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT jest miesiąc w którym wydano towar, a nie miesiąc w którym otzymano dotacje, jest błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj