Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2518/04/CIP
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2518/04/CIP
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
bar mleczny
dopłata do mleka
dotacja
podatek od towarów i usług
posiłki


Pytanie podatnika
1. Czy otrzymywane dotacje należy traktować jako kwoty netto czy brutto?
Zdaniem Podatnika rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) otrzymywane kwoty dotacji należy traktować jako kwoty brutto, czyli podstawą opodatkowania jest kwota otrzymanej dotacji pomniejszona o przypadającą od nie kwotę podatku obliczona każdorazowo przy zastosowaniu stawki właściwej dla czynności, której dotyczy.
2. Czy dotację za miesiąc kwiecień 2004r., która wpłynęła na rachunek bankowy w miesiącu maju 2004r. należy opodatkować podatkiem VAT?
Zdaniem Podatnika, ponieważ środki pieniężne z tytułu przedmiotowej dotacji wpłynęły na rachunek bankowy w miesiącu maju 2004r., to zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, należy dotację opodatkować podatkiem VAT.
3. Czy wartość posiłków wydawanych nieodpłatnie pracownikom do spożycia w czasie wykonywania pracy jest opodatkowana podatkiem VAT?
W ocenie Podatnika przekazanie posiłków pracownikom do spożycia w czasie wykonywania pracy w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ przekazanie jest nieodpłatnie i służy celom związanym z prowadzonym przedsiębiorstwem. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, co wynika z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535). Wyjątek, który każe uznać za dostawę towarów również przekazanie nieodpłatnie odnosi się jedynie do sytuacji, gdy służy to celom innym niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).


Stan faktyczny

Podatnik podatku od towarów i usług świadczy usługi gastronomiczne polegające na sprzedaży posiłków w barze mlecznym (PKWiU 55.30.13-00.00).

W ramach prowadzonej działalności podatnik otrzymuje dotację przedmiotową z budżetu państwa, na podstawie przepisów o finansach publicznych.

Dotacja przeznaczona jest na dofinansowanie zakupywanych surowców do sporządzania posiłków sprzedawanych w barze mlecznym z marżą handlową, nie wyższą niż określoną w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15.12.2000r. (Dz. U. Nr 116, poz. 1220).

Ocena prawna stanu faktycznego

Ad. 1.

Z mocy art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W myśl ust. 2 - w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Z ww. przepisów wynika, że od 1 maja 2004r. podstawą opodatkowania są wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze, stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik otrzymuje dotację przedmiotową, która ma wpływ na cenę posiłków wyprodukowanych z surowców dotowanych. W związku z tym otrzymanie dotacji ściśle wiąże się z ceną wydawanych posiłków. Podstawą opodatkowania jest kwota otrzymanej dotacji pomniejszona o przypadającą od niej kwotę podatku, obliczoną każdorazowo przy zastosowaniu stawki właściwej dla czynności, której dotacja dotyczy.

W odniesieniu prowadzonej przez Podatnika działalności ma zastosowanie art. 85, zgodnie z którym - w przypadku świadczenia przez podatnika usług, w tym w zakresie handlu i gastronomii, kwota podatku należnego może być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki:

  1. 18,03 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 22 %;
  2. 6,54 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 7 %;
  3. 2,91 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 3 %.

Ad. 2.

Na podstawie art. 19 ust. 21 ww. ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Jak podał Podatnik, środki pieniężne z tytułu przedmiotowej dotacji wpłynęły na rachunek bankowy w miesiącu maju 2004r., to w myśl ww. przepisu obowiązek podatkowy powstał w maju 2004r. Zatem nie ma znaczenia fakt, że dotacja dotyczyła usług wykonanych w miesiącu kwietniu 2004r., ponieważ ww. przepis nie uzależnia opodatkowania dotacji od momentu wykonania usługi lecz momentu uznania rachunku bankowego podatnika.

Ad. 3.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, co wynika z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Jeżeli przekazanie posiłków pracownikom jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, to czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku, gdy wydanie posiłków pracownikom ma na celu zaspokojenie ich osobistych potrzeb, a nie służy realizacji potrzeb związanych z procesem pracy, to w myśl ww. przepisu czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy czym podkreślić należy, że sytuacja taka mieć będzie miejsce jedynie w przypadku, gdy Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj