Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1379/04/CIP/06
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1379/04/CIP/06
Data
2004.09.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
usługi budowlano-montażowe
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
1. Czy świadczone przez Podatnika usługi montażu stolarki w budynkach mieszkalnych podlegają w całości opodatkowaniu 7 % stawką podatku VAT na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług ?
2. Czy w sytuacji, gdy za dany okres rozliczeniowy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym przysługuje Podatnikowi zwrot różnicy podatku od towarów i usług ?
W ocenie Podatnika może on stosować obniżoną 7 % stawkę podatku VAT dla całej wartości usługi.


Stan faktyczny :

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa handlowego oraz świadczy usługi remontowo-budowlane. Podatnik zawarł z developerem umowę na wykonanie usługi montażu z własnych materiałów stolarki okiennej i drzwiowej w nowo budowanych budynkach mieszkalnych.

Na kalkulację ceny w/w usługi składają się zakupione w tym celu przez Podatnika materiały budowlane (okna, drzwi, pianki itp.) oraz wartość robocizny.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Ad. 1. Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 w/w ustawy).

Natomiast dostawa materiałów budowlanych nie korzysta z preferencji podatkowej i jest opodatkowana zgodnie z cyt. art. 41 ust. 1 ustawy 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Zatem dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Podatnika istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych - opodatkowanych 22 % stawką podatku od towarów i usług , czy też z usługą budowlano-montażową lub remontową w budynku mieszkalnym - opodatkowaną obniżoną 7 % stawką tego podatku.

O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Pamiętać należy, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania.

Wskazać należy, że zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 w/w ustawy o VAT.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 12 w/w ustawy identyfikacja obiektów budownictwa dokonywana jest w oparciu o Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB).

W przedmiotowej sprawie Podatnik oprócz działalności w zakresie pośrednictwa handlowego świadczy usługi budowlane, w tym obejmujące montaż okien i drzwi w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Świadcząc powyższe usługi, dla ich wykonania Podatnik zakupuje różne materiały budowlane, w tym w/w okna i drzwi, które przy nabyciu są opodatkowane 22 % stawką podatku VAT.

Zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego należy stwierdzić, że jeżeli Zapytujący nie jest producentem wspomnianych materiałów, ani ich sprzedawcą detalicznym a umowa zawarta pomiędzy Podatnikiem a Zleceniodawcą przewiduje całościową wycenę usługi budowlano-montażowej - to brak jest podstaw do opodatkowania odrębnymi stawkami poszczególnych elementów składających się na wykonanie powyższej usługi, w tym materiału zużytego do jej wykonania. Do opodatkowania takiej usługi ma zastosowanie obniżona 7 % stawka podatku na podstawie cyt. przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak, aby wykonywana przez Podatnika czynność w istocie była usługą.

Natomiast w przypadku gdy umowa przewidywałaby odrębnie wycenę dostawy poszczególnych towarów do montażu i odrębnie wycenę usługi robocizny, to w wystawionej fakturze VAT należy również odrębnie wykazać zużyte oraz zainstalowane materiały i opodatkować je 22 % stawką podatku VAT oraz odrębnie wykazać usługę robocizny i przy spełnieniu warunków określonych w ustawie opodatkować ją 7 % stawką podatku na podstawie cyt. przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. 2 Zgodnie z przepisem art. 87 ust. 1 cyt. ustawy o VAT w przypadku gdy kwota podatku naliczonego o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na jego rachunek bankowy. W myśl zapisu w art. 86 ust. 19 w/w ustawy w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym Podatnik nie wykonywał czynności podlegającej opodatkowaniu, jest zobowiązany kwotę podatku naliczonego za ten okres przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Zasady, warunki i terminy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym reguluje szczegółowo przepis wspomnianego art. 87 w ust. 2 – 10 w/w ustawy.

Z przywołanego przepisu art. 87 ust. 1 w/w ustawy wynika jednoznacznie, że uprawnienie do odliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w następnych okresach oraz prawo do zwrotu nadwyżki podatku na rachunek bankowy Podatnika są równorzędne, a zatem to Podatnik decyduje o formie rozliczenia nadwyżki tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj