Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1-423/15/2004/GB
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB1-423/15/2004/GB
Data
2004.10.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
nieruchomość niemieszkalna
podatek dochodowy od osób prawnych
stawka amortyzacyjna
wniesienie środka trwałego do spółki


Pytanie podatnika
Czy po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych nieruchomości (lokalu niemieszkalnego) wniesionego do spółki aportem istnieje możliwość zastosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej do 1%?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo Spółki znak: bez znaku z dnia 27.08.2004 r. (data wpływu: 31.08.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 24.09.2004 r. (data wpływu: 27.09.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji, działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz załączonego aktu notarialnego wynika, że wspólnicy spółki jawnej będący równocześnie udziałowcami spółki z o.o., po wydzieleniu z majątku spółki jawnej samodzielnego lokalu o innym przeznaczeniu niż mieszkalny wnieśli przedmiotowy lokal w formie aportu do Spółki z o.o. W zamian za wniesiony aport udziałowcy objęli udziały utworzone w wyniku podwyższenia przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki z o.o. kapitału zakładowego tejże Spółki.
Pytanie Spółki dotyczy możliwości zastosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej do 1% po wprowadzeniu tej nieruchomości do ewidencji środków trwałych Spółki z o.o.

Z treści art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wynika, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.
Stosownie do art. 16i ust. 1 ustawy, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych z zastrzeżeniem art. 16j-16ł dokonuje się przy zastosowaniu stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt. 1.
Z przepisu art. 16i ust. 4 i 5 ustawy wynika, że istnieje możliwość podwyższenia lub obniżenia stawek amortyzacyjnych wynikających z Wykazu. Przepis ten stanowi, że podatnicy mogą podwyższać lub obniżać podane w Wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych. W przypadku podjęcia decyzji o obniżeniu stawki, zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Zgodnie z treścią powołanych wyżej przepisów, Spółka może dokonać obniżenia stawki amortyzacyjnej do poziomu 1% rocznie (wynoszącej wg Wykazu dla lokali niemieszkalnych 2,5 % rocznie).
Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego nadmienia równocześnie, że wartość początkową środka trwałego nabytego w postaci wkładu niepieniężnego ustala się zgodnie z przepisami art. 16g ust. 1 pkt. 4 ustawy o pdop.
Zgodnie z wyżej powołanym artykułem, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14 - w razie ich nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej – uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj