Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PBI/443/PDOF/87/EF/05
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/443/PDOF/87/EF/05
Data
2005.02.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
egzekucja sądowa
komornik sądowy
obowiązek podatkowy
rozliczanie (rozliczenia)


Pytanie podatnika
"Czy w sytuacji gdy Komornik nie jest pracodawcą wierzyciela, nie ustala jego źródeł dochodu, nie dokonuje obowiązków związanych z ubezpieczeniem społecznym tych osób, jak ma obliczyć zaliczki z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu, skłądek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne itp. Ponadto czy komornik sądowy ma obowiązek wystawiania PIT na rzecz osób, z którymi Komornik jest związany jedynie wnioskami egzekucyjnymi, nie obejmującymi wymaganych danych wobec wierzycieli egzekucyjnych z jednej strony, a podatników wobec urzędów skarbowych?"


POSTANOWIENIE - na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Sarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dn. 24.01.2005 r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE Pismem z dn. 21.01.2005 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania art. 42e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który obowiązuje od 1 stycznia 2005 r., przedstawiając następujący STAN FAKTYCZNY: Podstawą realizacji przez komornika sądowego wniosków egzekucyjnych od osób fizycznych, jest sądowy tytuł wykonawczy. Z reguły tytuł ten określa strony postępowania (powoda i pozwanego) oraz kowtę jaką pozwany ma uregulować. W większości wypadków sądowy tytuł wykonawczy nie określa podstawy roszczenia. Fakt, iz dotyczy on np. roszczeń pracowniczych można ustalić poprzez stwierdzenie, iż pochodzi od sądu pracy. Zaraca się Pan z ZAPYTANIEM: czy w sytuacji gdy Komornik nie jest pracodawcą wierzyciela, nie ustala jego źródeł dochodu, nie dokonuje obowiązków związanych z ubezpieczeniem społecznym tych osób, jak ma obliczyć zaliczki z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne itp. Ponadto czy komornik sądowy ma obowiązek wystawiania PIT na rzecz osób, z którymi Komornik jest związny jedynie wnioskami egzekucyjnymi, nie obejmującymi wymaganych danych wobec wierzycieli egzekucyjnych z jednej strony, a podatników wobec urzędów skarbowych? Sformuował Pan też WŁASNE STANOWISKO W SPRAWIE stwierdzając, iż: Pana zdaniem komornik nie powinien być obciążony obowiązkiem rozliczeń podatkowych, wynikających z realizacji egzekucji sądowych tytułów wykonawczych w stosunku do osób fizycznych, którzy jako podatnicy maja obowiązek dokonywania rozliczeń swoich dochodó z urzędem skarbowym ze wszystkich uzyskiwanych źródeł.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, POSTANAWIA UDZIELIĆ NASTĘPUJĄCEJ INTERPRETACJI, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z dniem 01.01.2005 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych po zmianie wynikającej z ustawy z dn. 18.11.2004 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 263, poz. 2619) nałożyła na komorników sądowych nowe obowiązki jako płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z przepisami art. 42e ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm) w przypadku gdy za płatnika, o którym mowa w art. 31, wypłaty świadczeń określonych w art. 12 dokonuje między innymi komornik sądowy, jest on obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy obliczonej według stawki 19%. Jak stanowi ust.2 art. 42e przy obliczniu zaliczki uwzględnia się:1) koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.2 pkt 12) składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust.1 pkt.2 lit.b), potrącone w danym miesiącu, zgodnie z odrębnymi przepisami.Stosownie do ust.3 art. 42e w/w ustawy zakiczkę obliczoną w sposób określony w ust.1 i 2 zmniejsza się o kwotę:1) o której mowa w art. 32 ust.32) składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w danym miesiącu, zgodnie z odrębnymi przepisami, z zastrzeżeniem art. 27b ust.1 pkt2 i ust.2.Zgodnie z ust.4 art. 42e przepisy art. 38 ust.1 i art. 39 ust.1 i 2 ustawy stosuje się odpowiednio, co oznacza, iż:1) komornik sądowy przekazuje kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrali zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, przesyłając równocześnie deklarację PIT-42) w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, komornik sądowy obowiązany jest przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika informację PIT-11, jeżeli zaś obowiązek poboru zaliczki ustał w ciągu roku, komornika obowiązuje termin do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.Zatem przepisem art. 42e w/w ustawy wprowadzony został obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy przez komorników, ze źródła przychodów wymienionego w art. 12 w/w ustawy, tj. szeroko rozumianego stosunku pracy, wyegzekwowane po 01.01.2005 r. wg reguł w nim ustalonych. Dokonując wypłaty osobom fizycznych kwot wyegzekwowanych - komornik ustanowiony został zastępcą płatnika do obliczania, poboru i wpłat zaliczek na podatek dochodowy.

Obliczenie oraz potrącenie z dochodu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz obowiązki płatników tych skłądek do interpretacji których tut. Urząd nie jest uprawniony, gdyż regulują to odrębne przepisy.Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy. Inerpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj