Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/160/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/160/04
Data
2004.12.28



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
nierezydent
ograniczony obowiązek podatkowy
podatek
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie:
1) czy powstanie obowiązek podatkowy na terytorium Polski niemieckiego podatnika świadczącego na rzecz Wnioskodawcy usługi w zakresie pośredniczenia przy sprzedaży przez Spółkę jej wyrobów – zgodnie z zawartą umową między stronami – (czy mamy do czynienie z ograniczonym obowiązkiem z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
2) jeżeli nierezydent będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z art. 3 ust. 2a ustawy o PDOF to do jakiej kategorii przychodów w rozumieniu art. 29 ustawy o PDOF należy zaliczyć uzyskiwane przez niego przychody:
3) w jaki sposób opodatkować ewentualny dochód nierezydenta w aspekcie art. 29 ust. 2 ustawy o PDOF.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pisemne zapytanie Spółki z dnia 24 listopada 2004 r., nr RN-1/AS/04/1436 (data wpływu: 3 grudnia 2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 22 grudnia 2004 r., nr RN-1/AS/04 (data wpływu: 22 grudnia 2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje:

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie:
1. czy powstanie obowiązek podatkowy na terytorium Polski niemieckiego podatnika świadczącego na rzecz Wnioskodawcy usługi w zakresie pośredniczenia przy sprzedaży przez Spółkę jej wyrobów - zgodnie z zawartą umową miedzy stronami - (czy mamy do czynienia z ograniczonym obowiązkiem z art. 3 ust 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) - zwana dalej ustawą o PDOF);
2. jeżeli nierezydent będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z art. 3 ust. 2a ustawy o PDOF to do jakiej kategorii przychodów w rozumieniu art. 29 ustawy o PDOF należy zaliczyć uzyskiwane przez niego przychody;
3. w jaki sposób opodatkować ewentualny dochód nierezydenta w aspekcie art. 29 ust. 2 ustawy o PDOF.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w celu zwiększenia i zintensyfikowania sprzedaży na terytorium Niemiec zawarła umowę z osobą fizyczną (mieszkańcem Niemiec legitymującym się certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwy organ niemieckiej administracji podatkowej). Przedmiotem umowy jest świadczenie usług przez Zleceniobiorcę na rzecz Spółki w zakresie pośredniczenia przy sprzedaży wyrobów Spółki. Zleceniobiorca prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie. Zleceniobiorca nie prowadzi na terytorium Polski żadnej działalności gospodarczej (w tym także w formie zakładu, oddziału czy stałej placówki). Zgodnie z postanowieniami umowy podmiot niemiecki jest uprawniony do działania w imieniu Spółki jedynie na rynku niemieckim. Pośredniczeniem przy sprzedaży przez Zleceniobiorcę jest oferowanie wyrobów Spółki podmiotom mającym siedzibę na rynku niemieckim, na podstawie pisemnych ofert Spółki, ustalonych indywidualnie dla każdego wyrobu oraz doprowadzenie do zawarcia i zrealizowania umów na wyroby pomiędzy Klientami a Spółką, po uprzedniej akceptacji Klienta przez Spółkę.

Ad 1. Z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że skutek usługi świadczonej przez nierezydenta na rzecz Wnioskodawcy, w postaci pośredniczenia przy sprzedaży wyrobów Spółki spowoduje powstanie lub powiększenie przychodów w Spółce polskiej. W przypadku usług niematerialnych, znaczenie ma ustalenie miejsca, w którym usługa niematerialna wywoła skutek w postaci powstania lub powiększenia przychodów u odbiorcy usługi. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że dochód uzyskany przez Kontrahenta niemieckiego świadczącego usługi niematerialne na rzecz Wnioskodawcy należy opodatkować w Polsce w związku z art. 3 ust. 2a ustawy o PDOF.

Ad 2 i 3. Zgodnie z art. 29 ustawy o PDOF, od uzyskanych przychodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. Umowom tym przysługuje w stosunku do norm polskiego prawa podatkowego pierwszeństwo zgodnie z zasadą „lex specialis derogat legi generali”. Mając na uwadze, że usługi świadczone przez nierezydenta (legitymującego się certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwy organ niemieckiej administracji podatkowej) wchodzą w zakres jego działalności gospodarczej dochody z tytułu tych usług będą opodatkowane zgodnie z postanowieniami art. 7 umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisaną w Warszawie dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31 poz. 163 ze zm.), jako „zyski przedsiębiorstw”. W myśl tego przepisu zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu w drugim Umawiającym się Państwie jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Z treści zapytania wynika, że partner z Niemiec nie posiada zakładu ani placówki, o której mowa w art. 7 ust. 1 umowy w sprawie zapobieżenia podwójnego opodatkowania, w takiej sytuacji dochody uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będą podlegały opodatkowaniu w miejscu siedziby przedsiębiorstwa tj. w Niemczech.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj