Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NL/LM/434/LP/1/2005
z 17 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NL/LM/434/LP/1/2005
Data
2005.02.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cesja
wierzytelność
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe
zwrot


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu opodatkowaniu umowa cesji zwrotnej wierzytelnosci? Społka która jest stroną w w/w sytuacji dokonała sprzedaży własnej wierzytelności i obrót wierzytelnościami nie jest przedmiotem jej działalności. Zarówno zbywca jak i nabywca sa płatnikami podatku VAT.


Wierzytelność jest prawem majątkowym, będącym przedmiotem obrotu gospodarczego. Przeniesienie praw do wierzytelności, jako niematerilanych praw majątkowych stanowi świadczenie usług w rozumieniu art 8 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz 535). Zatem przeniesienie praw do wierztelności jako niamaterialnych praw stanowi świadczenie usług podlegajace opodatkowaniu poatkiem VAT. Obrót wierzytelnościami zaliczany jest do usług finansowych.

Zgodnie z przepisem art 43, ust 1, pkt 1 ustawy o VAT zwalnia sie z w/w podatku usługi wymienione w załaczniku nr 4 w poz 2, gdzie wpisno usługi pośrednictwa finansowego zakwalifikowane do sekcji J ex (65-67) PKWiU z wyłączeniem jednak m.in. usług ściągania długów oraz factoringu, których sprzedaż podlaga opodatkownaiu 22 % stawką VAT. Reasumując, jeśeli sprzedaż wierzytelności nie stanowi żadnej z form windykacji nalezności i została zakwalifikowana do grupy PKWiU sekcja J ex (65-67) to czynność ta będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę, iż strona tj. Spółka wykonała czynność która w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stanowi świdczenie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązuje to spółkę do udokumentowania powyższej czynności fakturą VAT. Katalog czynności dokumentowanych fakturami określony został w art 106 ust 1 w/w ustawy, zgodnie z którym faktura dokumentuje dokonanie sprzedaży. Zgodnie z art 2 pkt 22 ustawy ilekroć w ustwie jest mowa o sprzedaży należy przez to rozumieć:1) odpłatną dostawę towarów na terenie kraju,2) odpłatne świadczenie usług na terytorium kreju,3) export towarów oraz4) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stosownie do przepisów art 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz 959 z późn. zm.) nie podlegają temu podatkowi, czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i uług, lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkwania wieczystego. Z treści tego przepisu wynika, że z wyłączenia spod obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych korzystają tylko te czynności dokonywane przez podatników podatku od towarów i usług, które podlegają podatkowi VAT. Przy tym wyłączeniu nie ma znaczenia czy z tytułu dokonania tej czynności powstaje obowiązek zapłacenia podatku VAT, czy też dokonana czynność jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Wyłączenie spod obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych nie ma charakteru wyłącznie podmiotowego, gdyż nie wystrczy bycie podatnikiem podatku VAT, ale ma charakter przedmiotowo - podmiotowy, gdyż dotyczy czynności podlegającej przepisom ustawy o podatku od towarów i usług dokonanej przez podatnika tego podatku. O wyłączeniu umowy cywilnoprawnej spod działania przepisów powyższej ustawy nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania określonej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub z niego zwolniona. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie będą podlegały m.in. te umowy sprzedaży w wyniku których wystawiona zostanie faktura VAT.

Wobec powyższego należy stwierdzić że zarówno cesja wierzytelności jak również zwrot wierzytelności dokonany na podstawie umowy cesji zwrotnej korzysta z wyłączenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie zgodny ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj