Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PP 443-25/05
z 16 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-25/05
Data
2003.12.16



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
naprawa
odliczenie podatku od towarów i usług
odszkodowania
remont samochodu ciężarowego
samochód ciężarowy
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek od towarów i usług z tytułu faktury wystawionej na naprawę samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku firmy?


Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 24.11.2003 r. w sprawie zapytania dotyczącego odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu faktury wystawionej za naprawę samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku firmy, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w obecnie obowiązującym brzmieniu, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług nie może nastąpić, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Istotnym jest zatem, czy koszty remontów powypadkowych samochodów mogą być zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów.

Przepisy ustaw o podatkach dochodowych pozbawiają możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na naprawę powypadkową samochodu nieobjętego ubezpieczeniem dobrowolnym - art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) i art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zatem poniesione przez podatnika podatku od towarów i usług, rozliczającego ten podatek, wydatki na powypadkowy remont dobrowolnie ubezpieczonego pojazdu (autocasco), należy uważać za koszty uzyskania przychodów. W takim przypadku podatnik ten ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych na niego faktur z tytułu remontu (naprawy) samochodu, który służy jego sprzedaży opodatkowanej, a otrzymane odszkodowanie należy mu się do wysokości netto należności z tychże faktur.

Jeżeli natomiast samochód nie był objęty takim ubezpieczeniem - podatnik nie mogąc zaliczyć wydatków z tytułu jego naprawy do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nie może także odliczyć podatku od towarów i usług związanego z taką naprawą (art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym), a ponieważ samochód nie był objęty ubezpieczeniem - nie otrzyma również odszkodowania.

Z pisma podatnika oraz jego uzupełnienia wynika, iż samochód który uległ kolizji, objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym (autocasco) w związku z tym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych na niego faktur z tytułu naprawy samochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj