Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1a/415-27/04
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD1a/415-27/04
Data
2004.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
darowizna
koszty uzyskania przychodów
przekazanie towarów
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy darczyńca (zbywca przedsiębiorstwa) jest zobowiązany dokonać jakichkolwiek wpisów w prowadzonych przez siebie księgach i ewidencjach?


Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Odpowiadając na pismo z dnia 05.07.2004 r. (data wpływu 14.07.2004 r.) i z dnia 04.08.2004 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, iż będąc właścicielką przedsiębiorstwa dokonała Pani darowizny tego przedsiębiorstwa w skład, którego wchodziły również surowce i półfabrykaty do produkcji oraz wyroby gotowe jak również środki trwałe na rzecz swojego syna i nadal prowadzi działalność gospodarczą w ograniczonym zakresie. Zarówno Pani jak i syn prowadzicie podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W przedmiotowym zapytaniu wnosi Pani o wyjaśnienie - czy w związku z dokonaną darowizną, jako zbywca przedsiębiorstwa jest zobowiązana dokonać jakichkolwiek wpisów w prowadzonych przez siebie księgach i ewidencjach.

W ocenie organu podatkowego do zamierzonego działania Pani tj. darowizny (towarów i wyposażenia) w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w obowiązującym stanie prawnym będzie miał zastosowanie przepis art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zgodnie, z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju. Powyższe oznacza, że poniesione koszty z chwilą darowania tracą cechę poniesienia w celu uzyskania przychodu. W związku z powyższym w odniesieniu do darowanych w ramach przedsiębiorstwa surowców, gotowych wyrobów, wyposażenia ich równowartość należy ująć odpowiednio w kol. 10 i kol. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów ze znakiem (–) lub kolorem czerwonym.
W odniesieniu do ewidencji wyposażenia zgodnie z przepisem § 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475), który stanowi, iż ewidencja wyposażenia powinna zawierać między innymi datę likwidacji (w tym również datę sprzedaży lub darowizny) oraz przyczynę likwidacji wyposażenia należy w przedmiotowej ewidencji wpisać datę i przyczynę likwidacji darowanego wyposażenia.

W przypadku darowizny środków trwałych – darowizna, jako jedna z form zbycia, wyznacza datę zakończenia odpisów (jeżeli są jeszcze naliczane) nie powoduje jednak konieczności jakichkolwiek ich korekt w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Darowane środki trwałe należy wykreślić z ewidencji środków trwałych dokonując w niej odpowiedniej adnotacji. W myśl art. 22n ust. 2 pkt 13 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zawierającej, z zastrzeżeniem ust. 3 datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia. Odpisy naliczane w okresie używania składnika majątku na potrzeby działalności pozostają kosztami uzyskania przychodu.
Natomiast zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 tejże ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższego Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż stanowisko Pani przedstawione w w/w pismach w części dotyczącej zapisów: w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w związku z dokonaną darowizną surowców, wyrobów gotowych, w ewidencji środków trwałych, w ewidencji wyposażenia jest słuszne pod względem prawnym, natomiast w odniesieniu do wyposażenia stanowisko, iż nie musi Pani dokonywać żadnych wpisów w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów nie jest słuszne pod względem prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj