Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/033/415/8/2005/MB
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/033/415/8/2005/MB
Data
2005.04.04


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia
rachunki
świadczenia zdrowotne
usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej


Pytanie podatnika
Czy wystawienie rachunku przez Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej za usługi medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w lutym 2005r a dotyczącym grudnia 2004r i ujęcie go w przychodach roku 2004 jest prawidłowe?


Wnioskiem z dnia 24.02.2005r podatniczka będąca wspólnikiem Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej s.c. zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem czy wystawienie rachunku korygującego przez Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej s.c. za usługi medyczne w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w lutym bieżącego roku a dotyczącego grudnia 2004r i uwzględnienie go w przychodach roku ubiegłego jest słuszne.

Z przedstawionego przez Panią w piśmie stanu faktycznego wynika, że Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej (NS ZOZ) wykonuje w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia usługi medyczne. Dokonuje rozliczeń miesięcznych wystawiając rachunek na zakontraktowane w danym miesiącu usługi. Zdarza się, że w niektórych poradniach wykonuje się znacznie więcej usług w innych zaś mniej, rachunek wystawiany jest na ilość wykonanych usług do wysokości kontraktu, czyli za nadwyżki NFZ nie płaci.

Po zakończeniu 2004r znalazły się środki finansowe na pokrycie tych nadwyżek. W takiej sytuacji NFZ podpisał z Wami aneks do kontraktu na 2004r na mocy, którego umożliwił przesunięcie środków na usługi wykonane ponad limit. Na mocy aneksu NFZ przekaże Wam dodatkowe środki finansowe za usługi wykonane w 2004r. Na tej podstawie dokonywana jest korekta rozliczeń in plus za 2004r i wystawiany rachunek korygujący. W przypadku nie podjęcia przez NFZ takiej decyzji wykonanie usługi nie przyniosłoby przychodu w NS ZOZ. Jednocześnie informuje Pani, że nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1.wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2.wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3.otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Zgodnie z art. 132 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), podstawą udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przez Fundusz jest umowa o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a dyrektorem oddziału wojewódzkiego Funduszu. W myśl art.136 tej ustawy, umowa o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej określa w szczególności:

    1.rodzaj i zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej,
    2.warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej,
    3.wymagania dla podwykonawców inne niż techniczne i sanitarne, określone w odrębnych przepisach,
    4.zasady rozliczeń pomiędzy funduszem a świadczeniodawcami,
    5.kwotę zobowiązania wobec świadczeniodawcy,
    6.zasady rozpatrywania kwestii spornych,
    7.postanowienie o odstąpieniu od umowy, które może nastąpić za uprzednim nie krótszym niż 3 miesiące okresem wypowiedzenia, chyba że strony postanowią inaczej,
    8.postanowienie o krze umownej w przypadku niezastosowania terminu i trybu określonych w pkt 7.

Rozliczenia między świadczeniodawcami a Narodowym Funduszem Zdrowia dokumentowane są w oparciu o zestawienie zrealizowanych świadczeń. Świadczeniodawca otrzymuje środki finansowe, będące zobowiązaniem NFZ z tytułu zawartej umowy.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że przychodem z tytułu zakontraktowanych świadczeń zdrowotnych są kwoty wypłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie prawidłowo wypełnionych dokumentów rozliczeniowych ujmujących usługi za okres miesięczny.

Z cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika iż, momentem powstania przychodu z tytułu wykonanych świadczeń jest dzień wystawienia rachunku, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usług.

Powyższe zasady obowiązują również w razie, wystawienia przez świadczeniodawcę na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia w miesiącu następującym po miesiącu, w którym udzielono świadczeń zdrowotnych rachunku zgodnie z art. 87- 90 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku bowiem wystawienia rachunku momentem powstania przychodu będzie dzień wystawienia rachunku, nie później niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usług. Jeśli więc świadczeniodawca wystawi na rzecz NFZ rachunek za usługi wykonane w miesiącu poprzednim, to przychód powstanie u niego w ostatnim dniu miesiąca, w którym usługi wykonano.

Zatem stanowisko Pani jest słuszne , iż usługi medyczne wykonane przez Panią w 2004roku, stanowią przychód tegoż roku. Ponieważ świadczeniodawca wystawił rachunek w lutym 2005r, na rzecz NFZ za usługi wykonane w grudniu 2004r, to przychód powstanie w ostatnim dniu roku podatkowego, w którym usługi medyczne miały miejsce.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj