Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/301/2005/ADB
z 4 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/301/2005/ADB
Data
2005.02.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
druk
kontrahent zagraniczny
rejestracja podatnika VAT UE


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma obowiązek wystąpienia o unijny numer identyfikacji podatkowej i umieszczać go na fakturach wystawianych dla nabywcy angielskiego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 z późniejszymi zmianami), art. 97 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54 poz.535), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, uzupełnionego pismami z dnia 20.01.2005 r. (data wpływu) oraz z dnia 02.02.2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące obowiązku wystąpienia o unijny numer identyfikacji podatkowej i umieszczania go na fakturach wystawianych dla kontrahenta angielskiego - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.01.2005 r. Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, uzupełniony pismami z dnia 20.01.2005 r. (data wpływu) oraz z dnia 02.02.2005 r.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Podatnik - przedsiębiorstwo państwowe prowadzi działalność polegającą na druku gazet. Wśród kontrahentów jest firma posiadająca siedzibę w Londynie.
Zapytanie
Czy podatnik ma obowiązek wystąpienia o unijny numer identyfikacji podatkowej i umieszczać go na fakturach wystawianych dla nabywcy angielskiego?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem podatnika, wynikającym z pism - nie ma on takiego obowiązku, gdyż miejscem świadczenia usługi jest miejsce, w którym posiada on swoją siedzibę - czyli Polska.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika dotyczące obowiązku wystąpienia o unijny numer identyfikacji podatkowej i umieszczania go na fakturach wystawianych dla kontrahenta angielskiego - za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art. 97 ust. 1 ww. ustawy - podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia, (...), jako podatnika VAT UE, (...).
Jak z powyższego wynika dokonanie rejestracji jako podatnika VAT UE dotyczy tylko podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Tak więc w przedmiotowej sprawie podatnik nie ma obowiązku dokonania takiej rejestracji, gdyż nie dokonuje ww. transakcji. Ww. przepisy nie obowiązują przy wykonywaniu usług dla kontrahentów zagranicznych.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj