Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-12/14a/05/KC
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-12/14a/05/KC
Data
2005.02.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
prowadzenie ewidencji
umowa zlecenia
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy mam obowiązek od miesiąca maja 2004 r. prowadzić uproszczony rejestr umów zlecenia i doliczać je do obrotu uzyskanego z działalności gospodarczej; i cały ten obrót liczyć do progu zwolnienia z podatku od towarów i usług?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:
- Uznaje przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 11.02.2005 r. jako prawidłowe

W dniu 11.02.2005 r. do tutejszego urzędu skarbowego wpłynęło zapytanie z prośbą o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie ujmowania w ewidencji sprzedaży - przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej oraz wykonywanych umów o dzieło.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług reklamowych i kreowania wizerunku firm. Ponadto wykonuje czynności na podstawie zawartej umowy o dzieło. Umowa o dzieło zawiera stosunek prawny, a zamawiający bierze na siebie odpowiedzialność wobec osób trzecich za przyjęte dzieło. Wykonywane czynności nie stanowią w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług działalności gospodarczej. Reasumując ich wykonanie nie winno być ewidencjonowane w prowadzonej ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (DZ. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnicy zwolnieniu od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. W ewidencji tej należy ewidencjonować wyłącznie sprzedaż z prowadzonej działalności gospodarczej, i jej wysokość zdecyduje o tym, czy podatnik będzie nadal korzystał ze zwolnienia od podatku czy też nie.

Art. 113 ust. 1 stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku obrotowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. W przypadku uzyskania sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. wyższej od kwoty 43.800 zł. zwolnienie traci moc z chwila jej przekroczenia. Obowiązek podatkowy powstanie z momentem przekroczenia tej kwoty a opodatkowaniu podlega nadwyżka. Podatnik tracący prawo do zwolnienia obowiązany jest do zarejestrowania się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT czynny /art. 86/ oraz do składania deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług /art. 99/. Podstawę sporządzenia rozliczenia stanowi ewidencja, o której mowa w art. 109 ust. ust. 3.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj