Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/415-2/05
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/415-2/05
Data
2005.03.24


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
komornik sądowy
odszkodowania
podatek dochodowy od osób fizycznych
wynagrodzenie za pracę
wyrok


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zasądzone przez Sąd wynagrodzenie - na podstawie art.49 Kodeksu pracy ?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137,poz.926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 11.01.2005r. skierowanym do Ministerstwa Finansów, następnie przesłanym do załatwienia według właściwości miejscowej i uzupełnionym w dniu 18.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego rozstrzygając kwestię, czy podatnik od zasądzonego przez Sąd Rejonowy, Wydział Pracy na podstawie art. 49 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t.j Dz.U.z 1998r. Nr 21, poz.94 ze zm) i przekazanego mu w 2004r. przez Komornika Sądowego wynagrodzenia (brutto) jest zobowiązany odprowadzić podatek dochodowy,
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach postanawia uznać, iż stanowisko wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie, iż podatek nie powinien być odprowadzony jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


Na skutek wypowiedzenia przez Spółkę Jawną dotychczasowych warunków umowy o pracę w zakresie wynagradzania i nie przyjęcia przez Pana nowych warunków wynagradzania, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia uległa rozwiązaniu umowa o pracę. Jak wynika z regulacji ustawowych zawartych w Kodeksie Pracy powyższa umowa winna ulec rozwiązaniu z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Sąd Rejonowy Wydział Pracy wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2004r. - na podstawie art.49 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t.j Dz.U.z 1998r. Nr 21 , poz.94 ze zm.) stanowiącym, że w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy - zasądził od strony pozwanej w/w Spółki na rzecz Pana kwotę stanowiącą dwukrotność jednomiesięcznego wynagrodzenia brutto - liczonego jako ekwiwalent za urlop wypoczynkowy - tytułem wynagrodzenia za skrócony okres wypowiedzenia .
W 2004r. Komornik Sądowy przekazał Panu w/w kwotę.

Zdaniem Pana podatek od tego wynagrodzenia nie powinien być odprowadzony, taką informację - jak Pan wskazuje w piśmie, przekazał także Sędzia prowadzący rozprawę.


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego zasądzona kwota przez Sąd na podstawie art. 49 ustawy Kodeks pracy od strony pozwanej na rzecz powoda stanowi wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia. W uzasadnieniu do wyroku Sąd zważył między innymi to, iż powód nie dochodził od pozwanego odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę.
Przy tym należy podkreślić, że odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę zgodnie z art.21 ust.1 pkt 3 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych także nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego.

Zatem otrzymane przez podatnika wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia stanowi przychód ze źródła jakim jest stosunek pracy - art.10 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14 ,poz.176 z późn. zm.).
Powyższy dochód nie zawiera się w katalogu zwolnień wymienionych w przepisach art.21, 52, 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , w związku z tym zgodnie z art. 9 tej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym .

Zatem stanowisko Pana w sprawie, iż podatek nie powinien być odprowadzony jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 Ordynacji podatkowej).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj