Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
IPD2/005/I/2229/1/2005
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IPD2/005/I/2229/1/2005
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nieruchomości
nieruchomość mieszkalna
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
remonty
sprzedaż nieruchomości
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy faktury Vat dokumentujące rozliczenie przychodu ze sprzedaży nieruchomości, (na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), mogą równocześnie stanowić podstawę odliczenia od podatku ulgi remontowej (art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy)?


Dnia 10.11.2004 r. aktem notarialnym Rep. A Nr xx dokonał Pan wraz z małżonką sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek nr yxy i nr xyx położonych w X zabudowanych, stanowiącym odrębną nieruchomość budynkiem garażu.

Przychód uzyskany ze sprzedaży ww. garażu zamierza Pan wydatkować na remont lokalu mieszkalnego, a tym samym skorzystać ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z Pana stanowiskiem faktury VAT przedłożone do rozliczenia przychodu ze sprzedaży nieruchomości, będą także stanowiły podstawę dokonania odliczenia od podatku ulgi na remont lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki ma powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od 1 stycznia 2003 r. 19 proc. kwoty poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż kwotę 4.725 zł. - w przypadku remontu lokalu mieszkalnego (art. 27a ust. 3). Minimalna kwota rachunków stanowiących podstawę odliczenia wydatków mieszkaniowych wynosi 567 zł.

Wysokość wydatków na cele mieszkaniowe ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towaru i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej (art. 27a ust. 6).

Ustawa o podatku dochodowy od osób fizycznych nie przewiduje pomniejszenia wydatków mieszkaniowych odliczonych od podatku zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 o 10 proc. wydatków poniesionych między innymi na remont lokalu mieszkalnego, pokrytych przychodem pochodzącym z wcześniejszej transakcji sprzedaży nieruchomości zwolnionej z 10 proc. podatku.

W efekcie może Pan skorzystać z dwóch niezależnych od siebie ulg podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj