Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/423-18/05
z 18 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-18/05
Data
2005.02.18



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
korekta
koszty uzyskania przychodów
stawka amortyzacyjna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy w odniesieniu do używanych środków trwałych, wprowadzonych do ewidencji i amortyzowanych w 2003r. metodą liniową w oparciu o normatywne stawki amortyzacyjne określone w Wykazie (lub też stawki obniżone w stosunku do tych stawek), możliwe jest zastosowanie stawek amortyzacyjnych wynikających z art. 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. indywidualnych stawek amortyzacyjnych), od momentu wprowadzenia tych środków do ewidencji, poprzez skorygowanie wysokości odpisów amortyzacyjnych, a w efekcie poziomu kosztów podatkowych wykazanych w deklaracjach dotyczących roku 2003 i 2004?


Po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 27.01.2005r., dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika wyrażony w tym wniosku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka 20 grudnia 2002r. nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa od Spółki Akcyjnej. W skład nabytego majątku wchodziły w znacznej części używane środki trwałe, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Środki te Spółka wprowadziła do ewidencji środków trwałych i w roku 2003 rozpoczęła ich amortyzację metodą liniową w oparciu o normatywne stawki amortyzacyjne określone w Wykazie stawek amortyzacyjnych (lub też stawki obniżone w stosunku do tych stawek).

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy możliwe jest zastosowanie stawek amortyzacyjnych wynikających z art. 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. indywidualnych stawek amortyzacyjnych), w odniesieniu do przedmiotowych środków trwałych od momentu wprowadzenia tych środków do ewidencji, poprzez skorygowanie wysokości odpisów amortyzacyjnych, a w efekcie poziomu kosztów podatkowych wykazanych w deklaracjach dotyczących roku 2003 i 2004...

Podatnik przedstawił następujące stanowisko odnośnie powyżej opisanego stanu faktycznego:

Zdaniem Spółki, nabyte przez Nią środki trwałe spełniają przesłanki zawarte w przepisach art. 16j ustawy podatkowej, tym samym zasadne jest ich amortyzowanie z zastosowaniem indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Z obowiązujących przepisów nie wynika wprost możliwość zmiany stawek normatywnych na indywidualne w okresie trwania amortyzacji. Jednakże, w świetle regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań do skorygowania wysokości odpisów amortyzacyjnych (a w efekcie poziomu kosztów podatkowych) poprzez dokonanie korekt już złożonych zeznań podatkowych – ustalając wysokość odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych od początku trwania okresu amortyzacji tych środków. Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, jest Ona uprawniona do podwyższenia odpisów amortyzacyjnych wykazanych w jej rozliczeniach podatkowych za rok 2003 i 2004, od przedmiotowych środków trwałych, poprzez złożenie odpowiednich korekt deklaracji podatkowych dotyczących tych lat.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 16h ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Z powyżej przedstawionego przepisu wynika, iż przed przystąpieniem do dokonywania odpisów amortyzacyjnych podatnik wybiera określoną metodę ich dokonywania, a następnie stosuje ją do czasu pełnego zamortyzowania określonego środka trwałego.

Podatnik ma do wyboru, zgodnie z wymienionymi powyżej przepisami art. 16i – 16k ustawy podatkowej:

    – dokonywanie odpisów amortyzacyjnych metodą liniową, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych,
    – ma również możliwość, dla określonych w ustawie środków trwałych, odnoszenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów według indywidualnie ustalonych stawek amortyzacyjnych,
    – może też dokonywać odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu degresywnej metody amortyzacji.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż Podatnik, wybierając metodę liniową dokonywania odpisów amortyzacyjnych, co było zgodne z art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, winien kontynuować tę metodę, aż do pełnego zamortyzowania poszczególnych środków trwałych.

Spółka nie ma tym samym możliwości skorygowania odpisów amortyzacyjnych, jakie odniosła w ciężar kosztów podatkowych 2003 i 2004 roku, poprzez dokonanie zmiany metody amortyzacji z dokonywanej metodą liniową (art. 16i ustawy), na metodę amortyzacji według stawek indywidualnych (art. 16j ustawy).

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj