Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-166-2-GK/04/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-166-2-GK/04/05
Data
2005.02.22



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nieodpłatne nabycie
odpady (śmieci)
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy pozostający do dyspozycji Spółki odpad po wykonanej usłudze na majątku ruchomym (nieopodatkowanej w Polsce - art. 28 ust. 7 i 8 ustawy) musi być ujęty w fakturze wewntrznej lub ewidencjonowany i opodatkowany w inny sposób?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 217 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług, przedstawione w piśmie z dnia 29 października 2004 r., uzupełnione pismami z dnia 9 i 22 grudnia 2004 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 29 października 2004 r. (data wpływu do tut. urzędu 4 listopada 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 grudnia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 13 grudnia 2004 r. oraz pismem z dnia 22 grudnia 2004 r. (otrzymanym przez tut. Urząd 22 grudnia 2004 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka posiada NIP UE. Spółka otrzymuje od kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Niemiec materiały powierzone w celu wykonania na nich usług (usługi na majątku ruchomym). Po wykonaniu usług materiały opuszczają terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem 30 dni od dnia wykonania na nich usług. Usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"), Do kontrahenta nie powraca jednak cały materiał powierzony. Część materiału pozostaje do dyspozycji Spółki. Materiałem tym są odpady powstające w procesie świadczenia usług, który następnie Spółka sprzedaje jako złom. Kontrahent niemiecki nie chce odbierać odpadów powstających po wykonaniu usług.

Spółka zadała następujące pytanie:

Czy pozostający do dyspozycji Spółki odpad musi być ujęty w fakturze wewnętrznej , lub ewidencjonowany i opodatkowany w inny sposób?

Spółka zajęła stanowisko, iż pozostający odpad nie powinien być opodatkowany podatkiem od towarów i usług, gdyż Spółka nie kupuje tych towarów od kontrahenta.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 1 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą" - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W opinii tut. organu podatkowego aby w przedmiotowej sytuacji doszło do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług muszą zostać spełnione dwa warunki, tj. musi nastąpić wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, oraz musi ono być odpłatne. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy, w przedstawionej sytuacji dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przepis ten stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W przedstawionym, przez Spółkę stanie faktycznym dojdzie do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel, a także towar ten zostanie przemieszczony z terytorium Niemiec na terytorium Polski, jednakże jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Spółka nie przekazuje wynagrodzenia kontrahentowi za pozostałe do jej dyspozycji odpady. Zatem nie dojdzie do spełnienia drugiego z warunków niezbędnych dla uznania przedmiotowej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, co powoduje, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj