Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ia-415-3a/05
z 10 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ia-415-3a/05
Data
2005.02.10



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
moment powstania przychodów
objęcie udziałów
udział
wartość udziału
wkłady niepieniężne
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy zwolniona jest z podatku dochodowego nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części?


Pismem z dnia 17 stycznia 2005 r. podatnik zwrócił się o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego: wnioskodawca zamierza wnieść aportem prowadzone przez siebie jednoosobowe przedsiębiorstwo do spółki z o.o. w zamian za wkład niepieniężny.

W związku z powyższym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy zwolniona jest z podatku dochodowego nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części stojąc jednocześnie na stanowisku, że wartość udziałów o której mowa wyżej jest zwolniona z podatku dochodowego.

Ustosunkowując się do wyżej przedstawionych kwestii, stwierdza się co następuje :Objęcie udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych powoduje dla wnoszącego powstanie przychodu w postaci nominalnej wartości objętych udziałów.W sytuacji kiedy udziały w spółce objęte zostały w zamian za wkład niepieniężny będący przedsiębiorstwem bądź jego zorganizowaną częścią nominalna wartość udziałów w spółce zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwolniona jest z opodatkowania.

Zauważyć należy, że nie sam fakt wniesienia aportu jest zwolniony z opodatkowania, tylko przypadek gdy aportem jest przedsiębiorstwo, w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, lub jego zorganizowana część.Obowiązek podatkowy odnośnie wkładu niepieniężnego w sytuacji gdy został on pokryty przedsiębiorstwem powstanie dopiero wtedy gdy podatnik dokona zbycia objętych w ten sposób udziałów w spółce z o.o. Jest to wtedy przychód z kapitałów pieniężnych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę ww. uregulowania prawne należy stwierdzić, że zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych nominalna wartość udziałów w spółce z o.o. objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu wydania



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj