Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PD-415/14/AJ/04
z 19 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/14/AJ/04
Data
2004.06.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od czynności cywilnoprawnych
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy o zniesienie współwłasności samochodu oraz opłatę za wydanie dowodu rejestracyjnego?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20.04.2004 r. dotyczące udzielenia informacji czy zapłacony po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy znoszącej współwłasność samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz czy poniesione po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych wydatki za wydanie dowodu rejestracyjnego tymczasowego i stałego stanowią koszt uzyskania przychodu. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) informuje, że zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca I991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14. poz. 176 ze. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. środki transportu o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W przypadku, gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, zgodnie z art. 22g ust. 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Z kolei w myśl art. 22g ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Za cenę nabycia jak wynika z zapisu art. 22g ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług (...). Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o którym mowa w art. 22n, w myśl art. 22g ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Z akt sprawy wynika, że będąc od 2000 r. współwłaścicielem samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, w dniu 04.04.2004 r. zawarł Pan umowę cywilnoprawną, znoszącą współwłasność tego samochodu. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu 05.04.2004 r., a wydatki związane z przedmiotową umową zostały poniesione:

- w dniu 06.04.2004 r. - za wydanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego,
- w dniu 07.04.2004 r. - podatek od czynności cywilnoprawnych,
- w dniu 19.04.2004 r. - za wydanie dowodu rejestracyjnego.

Tak więc wydatki poniesione po dniu przyjęcia środka trwałego do używania stanowią koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj