Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI/443-107/04
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/443-107/04
Data
2005.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
składnik majątkowy
wynajem


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego z tytułu nabycia maszyn i urządzeń w celu ich wynajmowania


Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, w związku z zapytaniem pana z dnia 28.12.2004 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 30.12.2004 r. dotyczącym możliwości odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego z tytułu nabycia maszyn i urządzeń w celu ich wynajmowania, uprzejmie informuje:

Ad 1. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, jeśli przedmiotowe maszyny i urządzenia wykorzystywane będą do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. czynności wynajmu, a nabycie ich udokumentowane będzie fakturą VAT, wówczas będzie przysługiwało panu prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu ww. maszyn i urządzeń. Stąd za właściwe należy uznać pana stanowisko zawarte w piśmie z dnia 28.12.2004 r.

Ad 2. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Z kolei przepis art. 22 ust. 4 ww. ustawy stanowi, że koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 potrącane są tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z najmem – jako źródłem przychodu, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Jeżeli zatem poniósł pan wydatki na zakup:

  • środków trwałych, to odpisy amortyzacyjne dokonane zgodnie z art. 22a - 22o ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma pan prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów,
  • składników majątku niebędących środkami trwałymi, to stanowią one koszt uzyskania przychodu na warunkach określonych art. 22 ust. 1 i 4 ww. ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że rzeczowe składniki majątku zostały zakupione w celu ich wykorzystywania wyłącznie do najmu, a zatem stanowią koszty uzyskania przychodów na zasadach określonych w wyżej cytowanych przepisach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj