Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIII/415-2a/5/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/415-2a/5/05
Data
2005.02.22


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
stawka amortyzacyjna
ulepszenie
ulepszenie środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy do przedmiotowej nieruchomości można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji.


POSTANOWIENIE

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W GRUDZIĄDZU działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 7 stycznia 2005r. (wpływ do Urzędu skarbowego w Grudziądzu w dniu 10 stycznia 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

u z n a ć za zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 7 stycznia 2005r. (wpływ w dniu 10 stycznia 2005r.)

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą – Pracownia Protetyczna „…”, handel artykułami zielarsko-drogeryjnymi oraz wynajem lokalu użytkowego.

W dniu 7 kwietnia 2004r. dokonał zakupu nieruchomości zapisanej w księdze wieczystej KW nr … oraz działkę nr 6/1 o powierzchni 242 m2 wraz z żoną, na zasadach wspólności ustawowej za kwotę 195.000,-zł. W akcie notarialnym Repertorium A 1510/2004 jest zapis, że podatnik przedmiotowego nabycia dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą Pracownia Protetyczna „…”.

W dniu 10.09.2004r. podatnik uzyskał pozwolenie na budowę dotyczącą dobudowy klatki schodowej do budynku wraz z przebudową istniejącego budynku handlowo-usługowego.

Po dokonaniu prac remontowych i budowlanych, zakupiona nieruchomość będzie wykorzystywana jako lokal handlowo-usługowy, w części pod wynajem, w części na potrzeby własnej działalności gospodarczej i zaliczony jako środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytanie:

Czy do przedmiotowej nieruchomości można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji...

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stosunku do przedmiotowej nieruchomości podatnik zamierza zastosować indywidualną stawkę amortyzacji. Uznaje, że środek trwały został ulepszony, gdyż wydatki poniesione na ulepszenie będą stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej (art. 22j ust. 3 pkt 2 ustawy), co uzasadnia zastosowanie 10 letniego okresu amortyzacji budynku.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem art. 221, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków

trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji budynków (lokali) i budowli nie może być krótszy niż 10 lat (...).

Według art. 22j ust. 3 tej ustawy środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za:

  1. używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy, lub
  2. ulepszone, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Przedmiotowa nieruchomość spełnia warunki do uznania jej zarówno za środek trwały używany, jak i ulepszony, w związku z tym stanowisko Pana dotyczące zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji jest słuszne.

Kwestia dokonania korekt w deklaracji VAT-7 za okres od kwietnia 2004r. zostanie rozstrzygnięta w odrębnym postanowieniu.

Reasumując powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE:

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia w trybie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj