Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PD.I/415-48/04
z 14 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I/415-48/04
Data
2005.02.14



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
świadczenia rzeczowe
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Podatnik zajmuje się świadczeniem usług marketingowych. Głównym odbiorcą usług jest firma zagraniczna zajmująca się produkcją podzespołów służących do wytwarzania sprzętu komputerowego. Firma ta przesyła do podatnika bezpłatnie próbki swoich towarów np. mikroprocesory jak też kompletne serwery. Jako odbiorca tych towarów podatnik płaci cło oraz podatek VAT. Nie jest jednak właścicielem tego sprzętu a jedynie dysponentem. Na podstawie stosownych ustaleń firma podatnika jest zobowiązana do bezpłatnego przekazania tych towarów na adres instytucji wydających decyzje certyfikujące. Część podzespołów jest przekazywana do redakcji czasopism komputerowych, w celu ich przetestowania. Materiały reklamowe oraz informacyjne są bezpłatnie rozdawane w trakcie wystaw i pokazów, natomiast część podzespołów pozostaje w firmie służąc jako materiały demonstracyjne. Na tle opisanego stanu faktycznego podatnik zapytuje:
1) Czy otrzymane bezpłatnie ww. towary stanowią przychód w postaci nieodpłatnych świadczeń ?
2) Czy istnieje obowiązek dokumentowania przekazań tych towarów, czy i w jaki sposób czynności te należy dokumentować w księdze przychodów i rozchodów ?
3) Czy wartość przekazywanych towarów może stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich otrzymania czy też w momencie przekazania ?
4) Czy cło zapłacone od towarów przekazanych nieodpłatnie może stanowić koszt uzyskania przychodu ?


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 174 ze zm.) przychodem z działalności jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
Nieodpłatnym zaś można nazwać tylko takie świadczenie, które nie powoduje powstania u otrzymującego rzecz obowiązku dokonania jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz dającego. Tymczasem niejednokrotnie z treści umów wynika, że strony zawierają umowy wzajemne; dający rzecz zobowiązuje się do jej przekazania, zaś otrzymujący zobowiązuje się np. świadczyć pewne usługi na rzecz dającego.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie w jaki sposób strony czynności prawnej (umowy) uregulowały wzajemne zobowiązania. Jeżeli jednak w ramach wykonywanych przez podatnika usług marketingowych na rzecz firmy zagranicznej, zobowiązany jest on przekazać otrzymane próbki produktów do dalszego ich testowania lub na cele reklamy, nie będąc ich właścicielem, to w sytuacji takiej nie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, bowiem nie powstaje po stronie podatnika, żadne przysporzenie majątkowe. Można uznać, że w takim przypadku podatnik realizuje część zadań marketingowych na rzecz zlecającego, co wyklucza również nieodpłatny charakter świadczenia polegającego na udostępnieniu przez firmę zagraniczną na rzecz podatnika części sprzętu komputerowego, wykorzystywanego przez niego w celach demonstracyjnych.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepis ten nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Za koszty uzyskania przychodów można uznać jedynie te racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które spełniają łącznie następujące warunki:
- pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami (ich celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów),
- zostały rzeczywiście poniesione i prawidłowo udokumentowane,
- nie zostały wymienione w art. 23 ww. ustawy.
W świetle powyższych przepisów wartości przekazywanych, opisanych w piśmie towarów nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż firma podatnika nie poniosła wydatku na ich nabycie, bowiem zostały przekazane nieodpłatnie. Kosztem może być natomiast zapłacone przez firmę cło, pod warunkiem, że wydatek ten ma związek z przychodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, przy czym ocena i ciężar udowodnienia związku wydatków z przychodem spoczywa na podatniku.
Natomiast w kwestii dokumentowania ww. przekazań próbek produktów, tut. organ podatkowy informuje, że z przepisów rozporządzenia Min. Fin. z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (j. t. Dz. U. Nr 152, poz. 1475) dotyczących prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie wynika obowiązek dokumentowania tego rodzaju czynności, tym bardziej, że wartość tych towarów nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, które należałoby zaewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj