Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/14/9/05/AG
z 24 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/14/9/05/AG
Data
2005.03.24



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
premia pieniężna
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Czy wypłata przez dostawcę premii rocznej na rzecz podatnika w związku z współpracą handlową polegającą na dostawie towarów w celu ich dalszej odsprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i wymaga tym samym wystawienia dostawcy przez podatnika faktury VAT z uwzględnieniem podstawowej stawki podatku, czy też wypłata premii rocznej nie podlega opodatkowaniu w/w podatkiem, co nakłada na strony obowiązek jej rozliczenia na podstawie noty księgowej?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.01.2005 roku żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 8 ust.1 oraz art. 29 ust 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:


Podatnik nabywa na podstawie umowy handlowej od dostawcy towary celem ich dalszej odsprzedaży we własnej sieci handlowej. Za przekroczenie u podatnika obrotów z poprzedniego roku kalendarzowego wynikającego ze sprzedaży towarów dostawcy – dostawca zapłaci podatnikowi ustalony procent wartości rocznych obrotów netto.
W przypadku osiągnięcia sprzedaży przekraczającej umówioną wartość obrotów wynikających z faktur wystawionych przez dostawcę z tytułu wszystkich dostaw na rzecz podatnika dokonanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku kalendarzowego, strony ustaliły roczną premię stanowiącą procent od wartości obrotu uzależnioną od przekroczenia jednego z kilku progów wartości obrotów wynikających ze sprzedaży towarów dostawcy przez podatnika.
Premia roczna płatna jest zaliczkowo, kwartalnie, w terminie do 15 dnia każdego miesiąca przypadającego po zakończeniu kwartału kalendarzowego, w wysokości ustalonej na podstawie obrotów z ostatniego roku kalendarzowego lub na podstawie obrotów z ostatnich 12 miesięcy, a rozliczana jest po zakończeniu roku kalendarzowego na podstawie rzeczywiście osiągniętych obrotów w terminie 14 dni od dnia otrzymania noty księgowej przez dostawcę.


Pytanie podatnika:


Czy wypłata przez dostawcę premii rocznej na rzecz podatnika w związku z współpracą handlową polegającą na dostawie towarów w celu ich dalszej odsprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i wymaga tym samym wystawienia dostawcy przez podatnika faktury VAT z uwzględnieniem podstawowej stawki podatku, czy też wypłata premii rocznej nie podlega opodatkowaniu w/w podatkiem, co nakłada na strony obowiązek jej rozliczenia na podstawie noty księgowej...


2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:


Wynikające z umowy handlowej udzielenie podatnikowi przez dostawcę premii rocznej nie wypełnia postanowień art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług – w żaden sposób nie wpływa na obrót podatnika wynikający ze sprzedaży towarów dostawcy. Udzielenie podatnikowi premii rocznej ma charakter wynagrodzenia za dobrą współpracę, tym samym istnieje oczywista niemożność powiązania premii z konkretną sprzedażą towarów, gdyż celem premii nie jest obniżenie ceny sprzedawanego towaru, a jedynie przyznanie gratyfikacji podatnikowi za obopólnie korzystną współpracę handlową.

Wskazane okoliczności przesądzają o tym, iż dostawca nie jest zobowiązany do wystawienia podatnikowi faktury korygującej zawierającej zestawienie konkretnych i zindywidualizowanych faktur VAT.
Zdaniem podatnika nie jest możliwe zakwalifikowanie premii pieniężnej jako szczególnego rodzaju usługi, której świadczenie zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług nakładałoby na podatnika obowiązek wystawienia dostawcy faktur VAT z uwzględnieniem podstawowej stawki podatku, ponieważ przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, a także nie ma zobowiązania podatnika do określonego zachowania się (działania bądź zaniechania), którego mógłby żądać dostawca towarów zgodnie z umową handlową.


3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.


Stan faktyczny występujący u podatnika jak zaznaczono wcześniej dotyczy wypłaconej premii pieniężnej z tytułu dokonania przez nabywcę zakupu określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie nie związanej z konkretną dostawą stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późniejszymi zmianami). Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię jest usługą podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.
Wynikające z umowy handlowej udzielenie podatnikowi przez dostawcę premii rocznej nie wypełnia postanowień art. 29 ust. 4 ustawy, ponieważ nie wpływa na obrót podatnika wynikający ze sprzedaży towarów, a ma charakter wynagrodzenia za dobrą współpracę, wypłacona premia nie ma powiązania z konkretną sprzedażą towarów i nie stanowi obniżenia ceny sprzedawanego towaru.
Wypłacona premia pieniężna związana jest z określonym zachowaniem nabywcy, stanowi pewnego rodzaju nagrodę za efekty współpracy handlowej pomiędzy Podatnikiem, a kontrahentem i nie stanowi po stronie wypłacającego premię czynności skutkującej powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług powstaje po stronie otrzymującego premię.

W omawianej sytuacji świadczenie Podatnika wyrażone w pieniądzu (premia pieniężna) jest traktowane jako usługa – stosownie do art. 8 w/w ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, winno być udokumentowane fakturą sprzedaży VAT przez otrzymującego premię.


P o u c z e n i e


  1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,
  2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia,
  3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj