Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostródzie
PD/415-04/05
z 14 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-04/05
Data
2005.01.14



Autor
Urząd Skarbowy w Ostródzie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
inwestycje w obcych środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy wystarczającym dowodem, by móc zaliczyć wydatki na rozbudowę części nieruchomości należącej do matki będzie umowa użyczenia, czy ponoszone wydatki będą kosztami uzyskania przychodów z działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 24.01.2005 r. (uzupełnionym w dniu 14.02.2005 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

W dniu 24.01.2005 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie w trybie art. 14a powołanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, a dotyczący ujęcia wydatków związanych z budową inwestycyjną w koszty działalności gospodarczej.

Ze złożonego wniosku, uzupełnionego w dniu 14.02.2005 roku, wynika iż ponosi Pan wydatki na rozbudowę nieruchomości nabytej wspólnie z matką, zabudowanej budynkiem mieszkalnym z garażem, którą chce Pan rozbudować i prowadzić tam działalność gospodarczą (lokal gastronomiczny).

Wnosi Pan o wyjaśnienie następujących kwestii:

  • czy wystarczającym dowodem, by móc zaliczyć wydatki na rozbudowę części nieruchomości należącej do matki będzie umowa użyczenia,
  • czy ponoszone wydatki będą kosztami uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Korzystanie ze składników cudzego majątku może się odbywać za odpłatnością np. umowa najmu lub dzierżawy bądź też nieodpłatnie – najczęściej na podstawie umowy użyczenia. Umowa użyczenia jest umową cywilnoprawną i wszystkie zagadnienia z nią związane uregulowane zostały w kodeksie cywilnym. Istotą takiej umowy jest to, iż użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być rzeczy zarówno ruchome, jak i nieruchomość. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód w takiej sytuacji nie powstanie u przedsiębiorcy, który użytkuje nieodpłatnie rzeczy oddane mu do używania przez członków rodziny, zaliczonych do pierwszej i drugiej grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przedsiębiorcy, którzy korzystają nieodpłatnie z cudzych rzeczy mogą rozliczać wydatki ponoszone w związku z ich używaniem i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów, o ile wydatki te spełniają warunki art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr. 14 poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to że muszą one pozostawać w związku z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą i nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

W przypadku podatnika są to wydatki inwestycyjne i mogą być potrącone w ciężar kosztów uzyskania przychodów tylko poprzez odpisy amortyzacyjne. Inwestycja ta po zakończeniu budowy będzie środkiem trwałym i mają tu zastosowanie zasady dotyczące środków trwałych, zdefiniowane w art. 22a ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu określonej w art. 23a pkt 1, amortyzacji podlegają również z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania nakładyinwestycyjne, tzn. inwestycje w obcych środkach trwałych, które podatnik ponosi na użyczone mu składniki majątku. W tym przypadku dla dokonania odpisów amortyzacyjnych znaczenie ma długość trwania umowy użyczenia. Po zakończeniu korzystania z ulepszonego składnika cudzego majątku, podatnik traci bowiem prawo do zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów z powodu wygaśnięcia związku pomiędzy poniesionym wydatkiem a prowadzoną działalnością gospodarczą.

Biorąc pod uwagę powyższe, tutejszy organ podatkowy podziela stanowisko strony w przedstawionej sprawie t.j. może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od inwestycji w obcym środku trwałym, jeżeli posiada tytuł prawny do jej używania dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Tytułem tym może być między innymi umowa użyczenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie w terminie siedmiu dni od daty jego doręczenia.

Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej płatnej w znakach skarbowych w wysokości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj