Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US.31/DG/415/12/83/EM/2005
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.31/DG/415/12/83/EM/2005
Data
2005.04.25


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od kredytu
prowizje bankowe
siedziba firmy


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy uwzględnienia wydatków związanych z obsługą kredytu (odsetek i prowizji bankowej) zaciągniętego na zakup mieszkania, którego część będzie przeznaczona na siedzibę firmy w kosztach uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2005 r. (uzupełnionym w dniu 24.03.2005 r.) jest prawidłowe.

W dniu 22.02.2005 r. wystąpiła Pani z wnioskiem (uzupełnionym w dniu 24.03.2005 r.) o udzielenie interpretacji dotyczącej uwzględnienia wydatków związanych z obsługą kredytu (odsetek i prowizji bankowej) zaciągniętego na zakup mieszkania, którego część będzie przeznaczona na siedzibę firmy w kosztach uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą – usługi lekarskie i płaci podatek na zasadach ogólnych w oparciu o książkę przychodów i rozchodów. Siedzibą firmy jest Pani mieszkanie. W listopadzie 2004 roku zakupiła Pani nowe mieszkanie na rynku pierwotnym, gdzie po zakończeniu remontu (tj. w czerwcu 2005 roku) przeniesie Pani siedzibę firmy.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.

Wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę zwrotu “wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu” oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia do celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich bezpośredni związek ze źródłem przychodu, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Aby uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki:
1. powinien istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkiem a osiągniętym przychodem. Istotne dla oceny, czy ponoszone wydatki spełniają kryterium związku z uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej, jest to, czy składniki majątku nabyto do majątku przedsiębiorstwa (co znajduje odzwierciedlenie w prowadzonej ewidencji środków trwałych).
2. wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami), stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Łączne spełnienie tych dwóch warunków pozwala dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów.

Z treści art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a i pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż odsetki od otrzymanych pożyczek (kredytów) stanowią u dłużnika koszt uzyskania przychodu:w dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez kontrahentów – odsetki skapitalizowane;w dacie faktycznej zapłaty – pozostałe odsetki; podstawy do zaliczenia tych odsetek do kosztów nie daje samo ich naliczenie lub umorzenie.

Tak więc w świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny odsetki i prowizje od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, którego część przeznaczono na prowadzenie działalności gospodarczej przez podatnika (usługi lekarskie) można zaliczyć w koszty działalności gospodarczej w takiej samej części, jaką stanowi powierzchnia przeznaczona na działalność gospodarczą w powierzchni całego lokalu, tj. 1/3.

Jednocześnie podkreśla się, że kwoty odsetek i ewentualne prowizje od kredytu naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania podwyższają wartość początkową (ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 3 w/w ustawy) środka trwałego, będącego podstawą do dokonania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22m w/w ustawy.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo postanawia jak w sentencji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj