Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PB/415-11/05
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/415-11/05
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
tytuł prawny
umowa przedwstępna
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy przedwstępna umowa sprzedaży na podstawie, której lokal mieszkalny został podatnikowi wydany i faktycznie podatnik objął w posiadanie lokal mieszkalny jest tytułem prawnym do lokalu i czy na takiej podstawie można w rozliczeniu za 2004r. odliczyć od podatku poniesione wydatki remontowo - budowlane przy założeniu, że w m-cu marcu 2005r. przedwstępna umowa sprzedaży przekształci się we właściwą umowę sprzedaży?


Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik uważa, iż zawarta przedwstępna umowa sprzedaży stanowi tytuł prawny do wyremontowanego lokalu.W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176) w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust.1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizacje - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...). Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 updof w brzmieniu obowiązującym w 2003r.Powszechnie za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego uważa się: - akt własności,- umowę najmu lub dzierżawy,- przydział lokalu (decyzja),- umowę użyczenia bądź inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego.Zdaniem Ministra Finansów, wyrażonym w piśmie z dnia 14 października 2002 r. nr PB5/MC-033-329-2237/02, tytuł prawny do lokalu stanowi również:- umowa inna niż o budowę lokalu, na podstawie której dochodzi do przekazania (udostępnienia) lokalu mieszkalnego i która zobowiązuje podatnika do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia uważa się, że przedwstępna umowa sprzedaży może stanowić tytuł prawny, o którym mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy.Warunkiem jest, aby wynikało z niej uprawnienie do korzystania (zajmowania) z lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego nabywanego w drodze kupna - sprzedaży przed przeniesieniem na podatników prawa jego własności oraz aby budynek mieszkalny odpowiadał definicji "budynku" zawartego w przepisach prawa budowlanego.W takim przypadku umowa taka będzie stanowiła inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu lub budynku mieszkalnego, uznawany dla celów podatkowych za tytuł prawny do lokalu.Mając na uwadze przedstawiony przez Państwa we wniosku stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów uznać należy, iż wydatki na cele remontowo - modernizacyjne podlegają odliczeniu od podatku, o ile stan przedstawiony przez Państwa jest zgodny z rzeczywistością.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj