Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ia-415-15/05
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ia-415-15/05
Data
2005.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
forma opodatkowania
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Prowdząc działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zakupiłem samochód ciężarowy na cele działalności gospodarczej, obecnie zmieniłem formę opodatkowania na zasady ogólne czy mogę zaliczać w koszty uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od powyższego samochodu?


Pismem z dnia 21 marca 2005 roku podatnik zwrócił się o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego: wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 6 lat w zakresie usług budowlanych. Do końca 2004 roku formą opodatkowania, którą zgłosił był ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. We wrześniu 2003 roku podatnik nabył na cele działalności gospodarczej samochód ciężarowy z homologacją - Skoda Fabia combi. Od stycznia 2005 roku zmienił formę opodatkowania na zasady ogólne

W związku z powyższym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem : czy można, zaliczyć w koszty uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od zakupionego wcześniej samochodu?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że można dokonywać odpisów i zaliczać je w koszty uzyskania przychodów z tym, że wartość netto samochodu powinna być umniejszona procentowo za miesiące za które nie dokonywał amortyzacji i tak ustaloną kwotę traktować jako wartość początkową środka trwałego.

Ustosunkowując się do wyżej przedstawionych kwestii, stwierdza się co następuje: odpisy amortyzacyjne od składników majątku firmy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko wtedy, gdy składniki te figurują w ewidencji środków trwałych. Zgodnie z art. 22d ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) środki trwałe wprowadza się do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania do używania .

Prowadząc działalność na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego podatnik zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtownym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) winien prowadzić między innymi wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Artykuł 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa sie w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Natomiast zgodnie z art. 22n ust. 5 ww. ustawy w razie zamiany formy opodatkowania, podatnicy zakładając ewidencję środków trwałych uwzględniają w niej odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania nie ma przeszkód do zaliczenia w koszty amortyzacji samochodu, który zakupiony został na cele działalności gospodarczej i wprowadzony do do ewidencji środków trwałych w 2003 roku. Należy jednak pamiętać, o uwzględnieniu odpisów amortyzacyjnych przypadających za okres opodatkowania w formie ryczałtu. Błędne jeat stanowisko podatnika, że wartość netto samochodu powinna być umniejszona procentowo za miesiące, w których podatnik nie dokonywał amortyzacji i stanowić ona będzie wartość początkową środka trwałego.

Powyższ interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w tym dniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj