Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDII/415-9/05
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-9/05
Data
2005.04.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
tytuł prawny
ulga mieszkaniowa
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć wydatki poniesione w 2004 roku na wykończenie nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w ramach obowiązującej do końca 2005 roku ulgi na remont i modernizację?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i piśmie uzupełniającym wynika, iż podatnik wybudował pawilon handlowo - usługowy z częścią mieszkalną. W chwili obecnej, tj. na dzień złożenia wniosku kompletuje dokumentację niezbędną do odbioru budynku. W 2004 roku poniósł koszty związane z wykończeniem części nowego mieszkania oraz podłączeniem mediów. Wg informacji podatnik "posiada umowę dzierżawy na grunt, na którym wybudował pawilon handlowo - usługowy z mieszkaniem na poddaszu".

Wg stanowiska zawartego we wniosku, w ramach obowiązującej do końca 2005 roku ulgi na remont i modernizację, istnieje możliwość odliczenia od podatku wydatków, poniesionych w 2004 roku, na wykończenie nowo wybudowanego budynku mieszkalnego.

Stosownie do art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 roku, podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkaniowego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

A zatem jednym z podstawowych warunków, jakie podatnicy muszą spełnić, aby móc skorzystać z ulgi remontowej, jest posiadanie przez nich tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji tytułu prawnego.

Jednakże w okresie obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za tytuł ten przyjęło się uważać w szczególności:

- własność,

- użyczenie,

- najem lub dzierżawa,

- nabycie w drodze spadku lub darowizny,

a także każdą umowę, z której wynika prawo do zajmowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.

W kontekście ulgi remontowo-modernizacyjnej - za datę uzyskania tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego należy uznać moment, w którym podatnik (będący właścicielem) uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie.

Uzyskanie takiego pozwolenia potwierdza bowiem fakt zakończenia budowy budynku mieszkalnego, jak również legalizuje jego użytkowanie. Dopiero wówczas istnieje prawo do zajmowania budynku mieszkalnego, a wydatki poniesione po zakończeniu budowy, o ile mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. z 1996 r. Nr 156, poz. 788), mogą zostać odliczone od podatku w ramach ulgi remontowej.

A zatem w świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku - wydatki poniesione przez podatnika w 2004 roku na wykończenie części nowego mieszkania, nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Skoro bowiem budowa budynku nie została zakończona, to wydatki poniesione w 2004 roku, w trakcie jej trwania, na wykończenie części nowego mieszkania i podłączenie mediów nie mogą zostać zakwalifikowane jako poniesione na remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, usytuowanego w budowanej nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj