Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubaczowie
US-IIa-005/3/2005
z 14 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-IIa-005/3/2005
Data
2005.02.14



Autor
Urząd Skarbowy w Lubaczowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
paliwo
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy przysługuje mi prawo odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do napędu pojazdu?


Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz.535)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaczowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.01.2005 r (data wpływu 27.01.2005 r.) złożonego przez Firmę Produkcyjno Usługowo - Handlową G w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług uznać, stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

W dniu 27.01.2005 r. Firma Produkcyjno Handlowo - Usługowa G złożyła pismo z dnia 27.01.2005 r o interpretację przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny; Firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pogrzebowych. Do wykonywania ww. czynności wykorzystuje samochód ciężarowy FORD Transit 2,5 D o dopuszczalnej ładowności całkowitej wyższej niż określonej wg. wzoru zamieszczonego w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz samochody specjalne - karawany. Na powyższy pojazd nie posiada świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji. Zdaniem podatnika ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do ww. samochodu.

Zgodnie z art. 86 ust 5 ustawy dopuszczalna ładowność oraz ilość miejsc są określone na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w ww. dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 (tj takie do których odnosi się zakaz odliczania podatku naliczonego od zakupionego paliwa)Ograniczenie to nie ma zastosowania do pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania wynika, że jest to pojazd specjalny.

Tak więc z przepisów jasno wynika, że prawo do odliczenia podatku z ww. tytułu jest związane ściśle z określeniem ładowności pojazdu lub posiadaniem przez pojazd statusu pojazdu specjalnego, które mają wynikać ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z jego uzyskania.

Z przepisów nie wynika jednak aby sam brak u podatnika wyciągu ze świadectwa homologacji lub decyzji skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Ze świadectwa homologacji ma wynikać uprawnienie, że ładowność pojazdu jest większa niż określona wzorem lub, że jest to pojazd specjalny

Z przedstawionego przez podatnika stanowiska wynika, że świadczy usługi pogrzebowe do których wykorzystuje jako samochód specjalny Ford Transit, jednak nie posiada wyciągu ze świadectwa homologacji bądź decyzji zwalniającej z jego uzyskania.Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny w przypadku samochodów, które bezwzględnie ze swej istoty są samochodami specjalnymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego od zakupionego paliwa służącego do jego napędu. Niemniej podatnik ma obowiązek udowodnić fakt, z którego wywodzi swoje uprawnienie, więc powinien dołożyć wszelkich starań, aby udowodnić ten fakt. Świadectwa te są wydawane przez ministra właściwego ds. transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych potwierdzających, że dany typ pojazdu odpowiada określonym warunkom technicznym. Świadectwa homologacji przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego zostały te świadectwa wydane (producent lub importer).Podatnik ma zatem możliwość uzyskania informacji i sprawdzenia jaką dopuszczalną ładowność ma posiadany pojazd, bądź czy jest pojazdem specjalnym.

Nie poddano ocenie załączników, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 14.02.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów.

Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj