Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PDOF-413/60/2003
z 24 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF-413/60/2003
Data
2003.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
świadczenie nieodpłatne
ulepszenie środka trwałego
użytkowanie (używanie)


Pytanie podatnika
1) Czy poniesione nakłady w obcym środku trwałym stanowią koszt uzyskania przychodu? 2) Czy wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń uważa się za przychód podlegający opodatkowaniu?


Stosownie do art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 24.09.2003 r. (data złożenia do tut. Urzędu 26.09.2003 r.) dotyczące udzielenia wyjaśnień odnośnie stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje:

1. Roboty wymienione przez Panią w powyższym piśmie nie będą stanowić bezpośrednio kosztów uzyskania przychodów rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zmianami). Przedstawione przez Panią stanowisko w sprawie zaliczenia wymienionych wydatków do bieżących kosztów uzyskania przychodów opiera się na przepisach obowiązujących do końca 2000 roku – wg rozporządzenia Min. Fin. z dnia 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. z 1997 r. Nr 6, po. 36 ze zmianami), za inwestycję w obcym środku trwałym uważane były nakłady poniesione na ulepszenie cudzego środka trwałego w wyniku jego przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Z obecnych przepisów art. 22 a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zmianami), wynika, że nawet gdy suma wydatków poniesionych na ulepszenie obcego środka trwałego np. budynku nie przekroczy w ciągu roku 3.500 zł. lub wydatki (bez względu na kwotę) nie spowodują wzrostu wartości użytkowej obiektu mamy do czynienia z inwestycją w obcym środku trwałym. Wartość początkową inwestycji ustala się na podstawie ceny nabycia lub wytworzenia środka trwałego, ustaloną na dzień jego przekazania do używania (art. 22g ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym). Do wydatków stanowiących inwestycję w środki trwałe, zaliczyć można jedynie takie wydatki na remont obcego środka trwałego, do wykonania których podatnik jest zobowiązany zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (art. 662 i 681) – jeżeli wydatki te związane są ze zwykłym używaniem i stanowią drobne nakłady. W Pani przypadku wymienionych robót nie można zaliczyć do drobnych nakładów, dlatego tut. Organ stoi na stanowisku, że stanowić będą inwestycję w obcym środku trwałym, którą zaliczyć będzie Pani mogła do kosztów uzyskania przychodów jedynie poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej ustalonej po zakończeniu przeprowadzonych prac remontowych.

2. W zakresie przychodu osoby użyczającej jak i biorącej w używanie nieruchomości tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 – 2b uważana jest za przychód podlegający opodatkowaniu, z wyjątkiem świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten ma zastosowanie od 1.01.2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj