Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łowiczu
US.I./415/2/2005
z 25 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I./415/2/2005
Data
2005.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Łowiczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
działalność gospodarcza
faktura VAT
księga przychodów i rozchodów
kwota wolna
rachunek uproszczony
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
  1. Czy jako lekarz emeryt prowadzący działalność gospodarczą - gabinet lekarski powinienem, mając 2 umowy zlecenia z ZOZ i 3-cią umowę z innym zakładem służby zdrowia uzyskany przychód z umów zleceń wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
  2. Czy na uzyskany przychód z umów zleceń powinieniem wystawić fakturę VAT, czy rachunek uproszczony?
  3. Czy jeżeli dochód z prowadzonej działalności gospodarczej - gabinet lekarski przekroczy kwotę wolną od podatku powinienem złożyć deklarację PIT-5 i wpłacić podatek w/g skali?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), podziela pogląd wyrażony w złożonym wniosku z dn. 19.01.2005r.

Uzasadnienie

W dniu 19.01.2005r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w trybie art.14a ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy zawartego we wniosku wynika, iż jest Pan lekarzem emerytem prowadzącym działalność gospodarczą-gabinet lekarski i zawarł Pan 2 umowy zlecenia z ZOZ i 3-cią umowę zlecenie z innym zakładem służby zdrowia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

1) Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dn. 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, w związku z powyższym uzyskany przez Pana przychód z umów zleceń będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej i będzie podlegał wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów za dany rok podatkowy którego dotyczy.

2) Podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zgodnie z par. 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów są:faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki, oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami" odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, zgodnie z powyższym na uzyskany przychód z umów zleceń winien Pan wystawić rachunek, nie fakturę VAT, gdyż nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.

3) Zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy uzyskujący dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy.Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:

- obowiązek wpłacania zaliczeki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

- zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art.26, 27 i 27b ustawy,

-zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.

W myśl art. 44 ust. 6 w terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać deklaracje PIT-5 o wysokości osiągniętego dochodu.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj