Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD1/415/6/05
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD1/415/6/05
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
adwokat
działalność wykonywana osobiście
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy świadczenie pomocy prawnej z urzędu na rzecz sądu objęte jest dyspozycją art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ), tzn., że wynagrodzenie z tego tytułu stanowi odrębne źródło przychodów – jest to działalność wykonywana osobiście.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005, Dz. U. Nr 8 poz. 60 ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga uznał wyrażone we wniosku stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 16.02.2005 r. (data wpływu 25.02.2005 r.) wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej informacji czy świadczenie pomocy prawnej z urzędu objęte jest dyspozycją punktu 6 art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan adwokatem wykonującym zawód w spółce komandytowej. Do końca 2004 r. prowadził Pan działalność gospodarczą w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej. Z dniem 31.12.2004 r. działalność gospodarcza została zlikwidowana. W 2004 roku otrzymywał Pan wynagrodzenia z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu w łącznej kwocie ok. 4000 zł. Wypłacane przez różne sądy kwoty wynagrodzenia, każdorazowo pomniejszane były o pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

Działając na podstawie art. 14 a, wymienionej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa Organ podatkowy informuje:Stosownie do przepisów art.10 ust. 1 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodu są:
- działalność wykonywana osobiście
- pozarolnicza działalność gospodarcza,Zgodnie z przepisami art. 5a ust. 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 1,2 i 4-9. To wyłączenie obejmuje wszystkie źródła przychodów, w tym działalność wykonywaną osobiście, poza wymienioną w art. 10 ust. 1 pkt. 3 pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Stosownie do przepisów art. 13 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt.10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

W piśmie z dnia 16.02.2005 r. (data wpływu 25.02.2005 r.) poinformował Pan o tym, że w roku 2004 r. w ramach działalności gospodarczej prowadził indywidualną kancelarię adwokacką oraz otrzymywał wypłacone przez różne sądy wynagrodzenia z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu, które każdorazowo pomniejszane były o pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

W świetle powyższego, przychody jakie Pan uzyskiwał z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt. 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto należy podkreślić, iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądów i prokuratury określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Konsekwencją takiej klasyfikacji przychodu, jest spoczywający na sądach czy prokuraturze dokonujących wypłat przedmiotowych kwot, obowiązek płatnika określony w art. 41 ust. 1. cyt. ustawy o podatku dochodowym tj. pobieranie zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.

Na podstawie art. 42 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym, w terminie do dnia następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, płatnicy mają obowiązek przekazania kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca siedziby płatnika. Następnie w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnicy obowiązani są przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych, właściwi wg miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje o wysokości dochodu – PIT-8B.

Jednocześnie osiągający podmiotowe dochody podatnicy są obowiązani wykazać je łącznie z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, w składanym do 30 kwietnia następnego roku zeznaniu rocznym i obliczyć należny podatek zgodnie z art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym.


Niniejsza interpretacja dot. stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 146 § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj