Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1270/04
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1270/04
Data
2005.03.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aparat
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy w tej sytuacji wydatek poniesiony przez podatnika na zakup aparatu słuchowego może zostać zaliczony w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowych (biuro rachunkowe) oraz obsługi grup turystycznych polsko i niemiecko języcznych (przewodnictwo i pilotaż). Rodzaj prowadzonej działalności wymaga pełnej sprawności słuchowej w celu zapewnienia prawidłowego kontaktu z klientami. Ubytek słuchu stanowi istotne ograniczenie możliwości zarobkowych, ale nie uniemożliwia podatnikowi funkcjonowania jako osoby prywatnej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Niemniej jednak z treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, że poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z takiej działalności. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie prawidłowo udokumentowane i racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Jednocześnie – jak wskazuje orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego - przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla ociągnięcia przychodu. Należy podkreślić, iż to na podatniku prowadzącym działalność gospodarczą spoczywa obowiązek wykazania tego związku.

W myśl definicji słownikowej aparat słuchowy jest protezą akustyczną, urządzeniem elektroakustycznym do polepszania słyszalności dźwięków u osób z upośledzonym słuchem, umieszczanym zwykle w zewnętrznym przewodzie słuchowym.

Aparat słuchowy w istocie ma osobisty charakter, a wydatek poniesiony na jego zakup wiązany jest w ogóle z funkcjonowaniem w życiu społecznym człowieka z upośledzeniem słuchu. Zakup tego rodzaju rzeczy stanowi spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb osoby z upośledzeniem słuchu, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą. Wydatki na zakup rzeczy, czy przedmiotów osobistych zaś nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, co potwierdza orzecznictwo sądowo-administarcyjne.

Na marginesie zauważa się, że argumenty podatnika wskazujące, że ubytek słuchu stanowi istotne ograniczenie jego możliwości zarobkowych, ale jednocześnie nie uniemożliwia mu funkcjonowania jako osoby prywatnej (czyli uszczerbek ten nie jest na tyle dotkliwym, by utrudniał wykonywanie czynności życiowych) – należy uznać za niewyczerpującą przesłanki jednoznacznego wykazania przez podatnika, iż wydatek na zakup aparatu słuchowego pozostaje w pośrednim lub bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodem osiąganym przez niego z działalności gospodarczej,

W tym stanie faktycznym i prawnym wydatek na zakup aparatu słuchowego nie może zostać zaliczony przez podatnika w ciężar kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj