Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PP.443/11/03
z 13 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/11/03
Data
2003.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Wstąpienie w prawa i obowiązki


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
kontynuacja działalności przez spadkobierców
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy 2 osobowa spółka cywilna ulegnie rozwiązaniu w chwili śmierci jednego ze wspólników, jeżeli w umowie spółki cywilnej istnieje zapis, iż w miejsce zmarłego wspólnika wejdą spadkobiercy ?


Urząd Skarbowy w Limanowej w związku z Pana pismem z dnia 14.05.03 r. (data wpływu do Urzędu 15.05.03), w sprawie interpretacji przepisów podatkowych, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137 poz. 926 ze zmianami), wyjaśnia:

Tut. Urząd Skarbowy podziela stanowisko zawarte w piśmie podatnika z dnia 14.05.2003 r. że wobec zapisu w umowie spółki cywilnej, iż w miejsce zmarłego wspólnika wejdą spadkobiercy, spółka cywilna nie uległa rozwiązaniu z chwilą śmierci wspólnika skoro w jego miejsce wszedł spadkobierca. Z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego spółka cywilna pozostaje tym samym podatnikiem.

Mając na uwadze treść art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19.11.1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101 poz. 1178 ze zmianami), iż za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, oraz że przedsiębiorca obowiązany jest zgodnie z art. 7 cyt. ustawy do uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców, spadkobierca zobowiązany jest do wystąpienia o wpis do rejestru przedsiębiorców.W orzecznictwie i doktrynie prezentowane jest stanowisko, że wspólnikami spółki cywilnej może być również osoba nie mająca zdolności do czynności prawnych.Rozbieżność stanowisk dotyczy natomiast tego czy osoba nieletnia może być przedsiębiorcą. Wypowiadanie się w tej kwestii nie należy jednak do właściwości organów podatkowych, bowiem w tej kwestii decyduje organ rejestrowy.Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązuje Urząd Skarbowy do udzielenia informacji tylko w zakresie przepisów prawa podatkowego zdefiniowanych w art. 3 pkt. 2 OP, a więc w zakresie ustaw podatkowych oraz wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych, w każdym razie informacja może być ograniczona do określenia skutków prawnych, jakie wywiera przedstawiony przez podatnika problem na gruncie przepisów prawa podatkowego.Pytanie odnoszące się do reprezentowania małoletniego wspólnika przez jego ojca - drugiego wspólnika wykracza poza przepisy prawa podatkowego. Skutki takiej reprezentacji odnoszą się nie tylko do sfery prawa podatkowego, ale przede wszystkim do sfery prawa cywilnego i gospodarczego.Z powyższych względów Urząd Skarbowy nie jest uprawniony do wypowiadania się w tej kwestii.W ocenie tut. Urzędu wątpliwości budzi reprezentacja dziecka jako wspólnika spółki cywilnej przez ojca, w sytuacji gdy ten sam ojciec jest drugim wspólnikiem spółki.

Reasumując, stanowisko Podatnika zawarte w piśmie jw. jest prawidłowewątpliwości budzi jedynie sprawa reprezentowania małoletniego przez ojca w sprawach spółki, z tym że ocena ta nie należy do zakresu działania organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj