Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
PP1/443/56/OG-005/173/04PP-1/443/56-U/OG-005-173/04
z 10 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443/56/OG-005/173/04
PP-1/443/56-U/OG-005-173/04
Data
2004.08.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
apteka
dofinansowanie
kasa rejestrująca
paragony
podstawa opodatkowania
powstanie obowiązku podatkowego
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
1. Czy refundacje otrzymane za leki przez apteki od NFZ podlegają opodatkowaniu VAT ?
2. Czy obrotem ze sprzedaży leków jest kwota należna pomniejszona o kwotę refundacji niezależnie od tego, czy sprzedaż ze wzgledów technicznych została zafiskalizowana na kasie w 100% ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20.06.2004 r. (data wpływu 25.06.2004 r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Aby jednak tak było, dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Istotne, zatem dla określenia, czy dane dotacje są, czy nie są opodatkowane, będą szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik – w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług – otrzymuje od innego podmiotu (może to być również organ publiczny) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towarów lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny – tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia (np. dopłaty do świadczonych usług przewozu osób lub ładunków, czy do ceny leków).

Refundacje za leki z Narodowego Funduszu Zdrowia podlegają, zatem opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 19 ust. 21 obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Otrzymana refundacja podlega rozliczeniu w deklaracji VAT-7 w miesiącu uznania rachunku bankowego podatnika.

Z zapytania Pani „O” wynika, iż podatnik dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych i sprzedaż tę ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Paragon fiskalny potwierdzający sprzedaż winien zawierać między innymi cenę jednostkową towaru (§ 4 ust. 1 pkt 6 lit. f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników – Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zmianami).

Ceny leków refundowanych są cenami urzędowymi i taka też cena urzędowa za dany lek powinna być uwidoczniona na paragonie.

Sprzedaż przez apteki leków i wyrobów medycznych wydawanych za częściową odpłatnością lub bezpłatnie uprawnionym do tego osobom na podstawie przepisów szczególnych winna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kasy fiskalnej według obowiązujących cen sprzedaży, nie zaś w wysokości ceny pobranej od nabywcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj